Razprava na zasedanju sinode se je vrtela okoli Božje besede, o njenem središčnem mestu v življenju
Katoliške cerkve in o njenem dinamizmu, ki kristjane usmerja pri oznanjanju
navzočnosti vstalega Kristusa. Foto: EPA
Razprava na zasedanju sinode se je vrtela okoli Božje besede, o njenem središčnem mestu v življenju Katoliške cerkve in o njenem dinamizmu, ki kristjane usmerja pri oznanjanju navzočnosti vstalega Kristusa. Foto: EPA
Papež Benedikt XII.
Pot Benedikta XVI. v Afriko bo njegovo 11. potovanje izven Vatikana, potem ko je leta 2005 postal vrhovni poglavar Rimskokatoliške cerkve. Njegov predhodnik Janez Pavel II. se me je med 26-letnim papeževanjem večkrat odpravil v Afriko. Foto: EPA
Sveta maša
Udeleženci sinode so v petek objavili poslanico, v kateri so pozvali, da bi bila Božja beseda vedno bolj ljubljena in poznana. Foto: EPA
Konec sinode v Vatikanu

V pridigi med mašo, ki jo je papež vodil v več jezikih skupaj s 326 kardinali, nadškofi, škofi, predstavniki Vzhodnih cerkva in duhovniki, je poudaril potrebo po obnovitvi vesoljne Cerkve, ki jo je mogoče doseči v vsaki krščanski skupnosti "s prenovljenim poslušanjem Božje besede in z delovanjem Svetega duha".

Papež je pozval k razširjanju poznavanja Svetega pisma in oznanjevanju, slavljenju ter udejanjanju Božje besede v krščanskih skupnostih. Ob tem je omenil prevajanje in razlaganje svetopisemskih besedil ter opozoril, da sveti spisi včasih niso "dejstvo Cerkve, temveč so izpostavljeni subjektivizmu in poljubnosti".

Po papeževih besedah mora razlaga Svetega pisma "združiti zgodovinsko-kritično, transcendentno in duhovno prvino." Že v soboto so sinodalni očetje izpostavili potrebo po razširjanju in kulturnem vraščanju Svetega pisma v vse narode sveta, prevajanju svetih spisov in njihovo pravilno razumevanje.

Marca prvič v Afriko
Benedikt XVI. je po koncu pridige napovedal, da se bo marca prihodnje leto odpravil na pot - tokrat prvič med svojem papeževanjem v Afriko, kjer bo obiskal Kamerun in tamkajšnjim škofom izročil pripravljalni dokument za drugo posebno zasedanje sinode za Afriko. Obiskal bo tudi Angolo in se udeležil slovesnosti ob 500. obletnici evangelizacije te afriške države.

Pred opoldansko molitvijo se papež ni mogel izognizi preganjanju verskih manjšin po svetu in še posebej voditelje v Iraku in Indiji pozval k zaščiti krščanskih manjšin. V nagovoru vernikom na trgu Svetega Petra je dejal, da kristjani doživljajo "tragedijo" verskega preganjanja v državah, kjer so prisotni že stoletja.

12. redno zasedanje škofovske sinode pod geslom "O Božji besedi v življenju in poslanstvu" je v Vatikanu potekalo od 5. oktobra, udeležilo pa se ga je 253 škofov s 113 škofovskih konferenc, 13 predstavnikov Vzhodnih katoliških cerkva in s 25 dikasterijev rimske kurije, 41 strokovnjakov in 37 slušateljev. Posebnost letošnjega zasedanja je bila udeležba nekristjana - glavnega rabina Haife Šeara Jašuve Cohena, ki je prvič v zgodovini Rimskokatoliške cerkve nagovoril škofe.

Trije Slovenci na sinodi
Na zasedanju so bili tudi trije Slovenci - koprski pomožni škof Jurij Bizjak kot zastopnik Slovenske škofovske konference, po službeni dolžnosti kot vodja Kongregacije za ustanove posvečenega življenja in družbe apostolskega delovanja prefekt kardinal Franc Rode in jezuit Marko rupnik kot strokovnjak za umetnost.

G. V.

Konec sinode v Vatikanu