Med bogoslužjem na nacionalnem stadionu v Rifi je opozoril, da se miru ne da doseči, če "enemu udarcu v obraz sledi še drugi". Frančišek sicer ni navedel konkretnih sporov, je pa znano, da redno moli za Ukrajince in obsoja nasilje, ki ga je povzročila ruska invazija v tej državi.
Med obiskom v Bahrajnu, kjer je sodeloval v medverskem dialogu z vodilnimi verskimi voditelji sunitske veje islama, je papež sicer večkrat kritiziral trenutne spore po svetu.
Po navedbah organizatorjev se je današnjega bogoslužja v Bahrajnu udeležilo več kot 28.000 vernikov in romarjev iz več kot 100 držav. Gre za drugo največjo udeležbo na papeškem bogoslužju na Arabskem polotoku po letu 2019, ko se je pri maši v Združenih arabskih emiratih zbralo več kot 100.000 ljudi.
"Vztrajajte v dobrem"
Po podatkih Vatikana v muslimanski otoški državi v Perzijskem zalivu živi približno 80.000 katoličanov, številni so delovni priseljenci iz južne Azije. Številni tuji delavci so k maši prišli iz sosednje Savdske Arabije, kjer je katoličanom prepovedano svobodno versko izražanje.
V svoji pridigi je papež pohvalil relativno odprtost Bahrajna do nemuslimanov. "Prav ta dežela je živa podoba sožitja v različnosti in podoba našega sveta, ki ga vedno bolj zaznamujejo nenehne selitve ljudstev in pluralizem idej, običajev in tradicij," je dejal.
Tuji delavci predstavljajo hrbtenico gospodarstev zalivskih držav in so zaposleni predvsem v gradbeništvu, storitvah, logistiki in naftni industriji. Pri svojem bivanju se ves čas spopadajo z izkoriščanjem posredniških agencij in delodajalcev, slabimi delovnimi pogoji in omejeno pravico do združevanja.
Frančišek je med mašo pozval vse, naj bodo prijazni do domačinov, tudi do tistih, ki z njimi ne ravnajo dobro, saj je to po njegovih besedah ključno evangelijsko sporočilo, da morajo vztrajati v dobrem tudi, ko se jim godi slabo.
Papeževo štiridnevno potovanje v Bahrajn z 1,5 milijona prebivalcev se bo končalo v nedeljo, ko bo odpotoval v prestolnico Manama, kjer ima na programu molitveno srečanje s predstavniki lokalne Rimskokatoliške cerkve in opoldansko molitev v cerkvi Srca Jezusovega, nato se bo vrnil v Vatikan.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje