Zagrebškega shoda v podporo LGBT-skupnosti se je po poročanju portala index.hr zbralo najmanj 3.000, po ocenah Jutarnjega lista pa okoli 10.000 ljudi. Index.hr poroča, da je parada prvič minila brez incidentov. Pohod se je začel okoli 15. ure, zborovanje, ki ga je varovala policija, pa je potekalo pod gesloma "Hrvaška še ni propadla" in "Za obrambo izborjenih pravic vseh nas".
Organizatorji letošnje Parade ponosa so sporočili, da želijo opozoriti ne le na pravice istospolnih oseb ter bi- in transseksualcev, ampak želijo tudi "izraziti nezadovoljstvo in zaskrbljenost zaradi smeri, po kateri gre Hrvaška in njena družba", poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.
Sredi hude vladne krize, ko je Hrvaška praktično pred predčasnimi volitvami, pa so Parado ponosa v Zagrebu izkoristili tudi opozicijski politiki prejšnje levosredinske vlade. Na paradi je bilo tako videti prejšnjega notranjega ministra Ranka Ostojića, nekdanjo zunanjo ministrico Vesno Pusić in nekdanjega pomočnika obrambnega ministra Bojana Glavaševića.
V Varšavi za poroke in posvojitve
Parada ponosa je potekala tudi v Varšavi in tudi tam se je pohoda udeležilo več tisoč ljudi. Proslavljali so različnost in zahtevali enakopravnost za geje in lezbijke na Poljskem. Med drugim so se zavzeli za poroke istospolnih parov in njihovo pravico do posvojitev, poroča nemška tiskovna agencija DPA.
Pred začetkom pohoda je več kot 100 vidnih poljskih gejev in lezbijk objavilo skupno izjavo, v kateri pozivajo vse, ki še skrivajo svojo pravo spolno usmerjenost, k razkritju v javnosti. "Pravice ne morejo biti dodeljene tistim, ki skrivajo svoje obraze. Pozivamo vas: razkrijte se!" so zapisali.
Med podpisniki sta župan mesta Slupsk Robert Biedron, ki je bil dolgo edini odkrito gejevski poljski politik, ter Anna Grozdka, nekdanja poslanka, ki je spremenila spol v ženskega.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje