Predstavnik mestnih oblasti je dejal, da so številni ljudje ostali ujeti v svojih stanovanjih, ko je z morja pridrvel devetmetrski val. Za zdaj so potrdili 68 žrtev, vendar vsi opozarjajo, da bo končna številka veliko višja.
"Žrtve bomo šteli v stotinah. Camille je zahtevala 200 življenj, tokrat pa jih pričakujemo veliko več," je dejal Vincent Creel in pri tem mislil na orkan, ki je leta 1969 opustošil območje.
Guverner Misisipija Haley Barbour je dejal, da bi bilo samo v enem od obmorskih okrožij lahko med 50 in 80 žrtev.
Bush prekinil dopust
Ameriški predsednik George Bush se bo zaradi Katrine predčasno vrnil iz svojega ranča v Teksasu, kjer preživlja dopust. "Trenutno je naša prednostna naloga reševanje življenj. Zvezne, državne in lokalne oblasti skupaj pomagajo ljudem in še vedno imamo ogromno dela," je dejal Bush.
New Orleans pod vodo
Iz New Orleansa, največjega mesta v Louisiani, poročajo o plavajočih truplih, uradnega števila žrtev pa še ni. 80 odstotkov mesta je poplavljenega, saj je nekaj nasipov pri jezeru Pontchartrain popustilo. Na nekaterih delih je voda globoka kar šest metrov.
Štiri do šest tednov brez elektrike
Župan New Orleansa Ray Nagin je dejal, da bo žrtev veliko. Pojasnil je, da narodna garda po mestu že postavlja začasne mrtvašnice. Po Naginovih besedah sta poplavljeni obe letališči, elektrike pa ne bo najmanj od štiri do šest tednov. Iz nekaterih delov mesta naj bi poročali tudi o puščanju plina.
V Louisiani, Misisipiju in Alabami je brez elektrike 2,3 milijona gospodinjstev in poslovnih prostorov, kar pomeni med 4,6 in 5,75 milijona ljudi, popravila omrežja pa bi lahko trajala več dni ali celo tednov. Okoli 75.000 ljudi se je začasno naselilo v približno 240 zasilnih zavetiščih.
Najdražji orkani v ZDA ( v dolarjih):
- Andrew (1992) - 26,5 milijarde
- Charley (2004) - 15 milijard
- Ivan (2004) - 14,2 milijarde
- Frances (2004) - 8,9 milijarde
- Hugo (1989) - 7 milijard
Škoda, ki jo je povzročila Katrina, je ogromna, saj bodo morale zavarovalnice po prvih ocenah odšteti za okoli 26 milijard dolarjev odškodnin. To pomeni, da bi Katrina lahko postala najdražji orkan v ZDA doslej in prevzela prvo mesto orkanu Andrew, ki je leta 1992 povzročil za 26,5 milijard dolarjev škode.
Oblasti prebivalce prizadetih krajev opozarjajo, naj se ne skušajo vrniti v razdejane domove, saj so poplave s seboj prinesle tudi na tisoče strupenih kač. Ogroženih je bilo več bolnišnic, zato so morali iz nekaterih bolnike reševati s helikopterji.
Katrina, ki je ob obalo udarila kot nevihta četrte stopnje na petstopenjski lestvici, ima zdaj moč tropske nevihte, saj jo spremljajo vetrovi, ki pihajo s hitrostjo 100 kilometrov na uro. Nevihta divja na severovzhodu Misisipija pri meji z Alabamo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje