
Pravila za "čas med papežema", protokol, ki velja od smrti starega do izvolitve novega, je v veljavi že stoletja, nazadnje pa ga je reformiral papež Janez Pavel II. Neposredno po papeževi smrti mora kardinal kamerlengo zapečatiti delovne in osebne papeževe prostore. Funkcija preneha vsem visokim cerkvenim zastopnikom – državnemu tajniku in kardinalom prefektom.

Na položaju pa zaradi vsakodnevnih nalog ostanejo kamerlengo, glavni spovednik in generalni vikar mesta Rim. Poseben položaj ima kamerlengo – od leta 2019 je na tem položaju Irec Kevin Farrell –, ki potrdi papeževo smrt, postane najvišja avtoriteta v Vatikanu in do izvolitve novega papeža upravlja apostolski sedež. S pomočjo kardinalov, zbranih v splošnem zboru kardinalov, določi datum pokopa.
Pogreb običajno poteka od štiri do šest dni po smrti, žalni obredi pa trajajo devet dni po papeževi smrti. Papež Frančišek je sicer izjavil, da si – v nasprotju s številnimi predhodniki – ne želi pokopa v kripti Bazilike svetega Petra, temveč v rimski baziliki Marije Snežne. Prav tako je zaprosil, da ga pokopljejo v preprosti leseni krsti.
Ena najpomembnejših nalog zbora kardinalov je tudi organizacija volitev novega papeža oz. konklave, ki se je v preteklosti navadno začel v Sikstinski kapeli v Vatikanu med 15. in 20. dnem po smrti papeža. Papež Benedikt XVI. je sicer to določilo spremenil tako, da se lahko konklave začne tudi prej, ko se v Vatikanu zberejo vsi kardinali elektorji. Točen datum zažetka določijo kardinali, ki so v tem času v izolaciji.
Po papeževi smrti in do zaključka konklava v soglasju s kardinali kamerlengo ureja, kar "okoliščine narekujejo v obrambo pravic apostolskega sedeža in za njegovo pravično upravljanje". Pri tem mu pomagajo trije kardinali, ki jih izžrebajo (po enega iz vrst škofov, duhovnikov in diakonov), predhodno pa se mora o pomočnikih izreči kardinalski zbor. Kardinalski zbor zaseda v dveh kongregacijah, prva je splošna, druga pa posebna. Splošne se morajo udeležiti vsi kardinali, posebno pa sestavljajo kamerlengo in njegovi trije pomočniki.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje