Zaznala je več kot 854 primerov tovrstne transnacionalne represije, ki jih je od leta 2014 izvajalo 38 vlad. Največji delež teh je zagrešila Kitajska.
"Kljub večji ozaveščenosti o tej problematiki vse več avtoritarnih vlad poskuša izvajati nadzor nad diasporo," je opozoril Michael Abramowitz, predsednik ameriške nevladne organizacije Freedom House. Ob tem poročilo priporoča vladam, naj pripravijo načrte za ustavitev transnacionalne represije z uvedbo ciljno usmerjenih sankcij in omejitvijo pomoči.
Poročilo navaja, da je v letu 2022 transnacionalno represijo izvajalo 20 vlad, med njimi prvič tudi Bangladeš in Džibuti. Približno 30 odstotkov vseh zaznanih primerov od leta 2014 pa je zagrešila kitajska vlada. To med drugim vključuje tudi izvajanje pritiska na države, naj ji vrnejo pripadnike ujgurske manjšine, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Na drugem mestu je bila Turčija, ki tovrstno represijo uporablja zlasti od poskusa državnega udara proti predsedniku Recepu Tayyipu Erdoganu leta 2016. Prav tako pogojuje vstop Švedske v Nato z izročitvijo več ljudi, ki jih Ankara obravnava kot teroriste.
Med preostalimi državami, ki izvajajo transnacionalno represijo, je tudi Rusija, ki se je pri iskanju državljanov, ki so pobegnili zaradi vojne v Ukrajini, obrnila zlasti na Kazahstan. Tadžikistan pa medtem sodeluje z Moskvo pri vračanju članov pamirske diaspore, obtoženih separatizma. Podobne taktike naj bi uporabljali tudi Egipt, Belorusija, Iran in Ruanda.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje