Nezadovoljstvo s posegi v pokojninsko zakonodajo je veliko. Da bodo vlada izvedla reformo, je v svojem govoru poudarila tudi kraljica. Foto: Reuters
Nezadovoljstvo s posegi v pokojninsko zakonodajo je veliko. Da bodo vlada izvedla reformo, je v svojem govoru poudarila tudi kraljica. Foto: Reuters
Protesti
Britanski javni uslužbenci so množično protestirali proti pokojninski reformi že konec novembra. Foto: Reuters

Na ulicah pričakujejo več kot 400.000 javnih uslužbencev, okoli 20.000 policistov, ki niso v službi, pa naj bi se odpravilo na pohod po Londonu, poroča BBC. Stavkajo tudi delavci v obmejnem nadzoru na glavnih letališčih v državi, med drugim na Heathrowu, pa tudi v številnih obmorskih pristaniščih.

Upokojitvena starost 68 let
Javni sektor se je za proteste in 24-urno stavko odločil zaradi nestrinjanja s spremembami pokojninske politike in zakonodaje. Vlada trdi, da so spremembe nujne, saj ljudje živijo vedno dlje. Zvišati nameravajo starost za upokojevanje na 68 let, pokojnine pa naj ne bi bile več odvisne od zadnjih izplačanih plač upokojenca, temveč od povprečja, ki ga je prejemal v celotni delovni dobi.

Sindikati: Ropajo nas!
Sindikati zato opozarjajo, da jih ropajo, saj bodo morali plačevati več prispevkov, delati dlje, na koncu pa bodo dobili nižje pokojnine.

Britanski javni uslužbenci so množično protestirali že novembra, ko se je protestov udeležilo okoli milijon ljudi. Sledili so podpisi več sporazumov na področju sprememb v zdravstvu, šolstvu in lokalnih upravah. "Očitno vlada meni, da se protest 30. novembra ne bo več ponovil in da so stvari dorečene. A zdaj jim bomo pokazali, da to ni res," je pred protesti dejal sindikalist Mark Serwotka.

Medtem pa sindikat britanskih delavcev v obmejnem nadzoru zahteva, da njihove delavce izvzamejo z uredb vlade o zvišanju upokojitvene starosti, saj opravljajo fizično delo.

Volivci niso navdušeni
Vlada premierja Davida Camerona je v preteklosti sprejela vrsto varčevalnih ukrepov, zaradi česar je na lokalnih volitvah pred dnevi doživela hud poraz.