Zdravniki opozarjajo prebivalce Aten s težavami z dihali, naj se izogibajo nenujnim dejavnostim na prostem, vremenoslovci pa napovedujejo, da se bodo razmere v petek izboljšale.
Oblak puščavskega prahu, ki je prekril Atene, je posledica južnih vetrov, ki v marcu in aprilu odnašajo pesek in prah iz severne Afrike čez vzhodno Sredozemlje, je v objavi na omrežju X sporočil vodja grške meteorološke službe Teodoros Kolidas.
"Običajen peščeni vihar z dosegom 200 kilometrov lahko prinese od 20 do 30 milijonov ton prahu, včasih pa tudi do 100 milijonov," je zapisal.
Grški pulmologi so po navedbah AFP svetovali astmatikom in drugim ljudem, ki imajo težave z dihali, naj se izogibajo "nepotrebnim dejavnostim in športnim aktivnostim na prostem v času, ko bo koncentracija puščavskega prahu v zraku najvišja".
Opozorili so, da se puščavski prah v zraku lahko pomeša s cvetnim prahom, bakterijami in glivicami, kar je "zelo strupena mešanica, ki je nevarna za človeško telo, zlasti za dihalni sistem".
Atene sicer redno doživljajo takšne peščene viharje, vendar tokratnega spremljajo nenavadno visoke spomladanske temperature.
V središču grške prestolnice so v sredo izmerili 25,3 stopinje Celzija, kar je najvišja temperatura v marcu od leta 2009, na Kreti pa se je živo srebro povzpelo do 32 stopinj Celzija.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje