Ministri za evropske zadeve so na zasedanju v Bruslju dosegli politični dogovor o spremembi uredbe o financiranju evropskih političnih strank. Francoski državni sekretar za zadeve EU-ja Clement Beaune je ob tem poudaril, da je namen preprečiti vmešavanje akterjev izven EU-ja in povečati preglednost financiranja.

Po Beaunovih besedah ne gre za to, da bi evropske politične stranke in tudi fundacije izključevale stranke izven EU-ja, ampak za to, da od njih ne prejemajo sredstev.

"Skušamo se izogniti vmešavanju, ki bi prišlo zunaj EU-ja," je poudaril na novinarski konferenci po zasedanju.

Podpredsednik Evropske komisije Maroš Šefčovič se je strinjal, da je treba okrepiti preglednost in se izogniti pritiskom, ki prihajajo od zunaj.

"Vendar pa je treba obenem zagotoviti strukturirano sodelovanje in priznati evropske značilnosti posameznih strank," je poudaril. Pri tem je poudaril stranki ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega in moldavske predsednice Maie Sandu.

Svet EU-ja se je med drugim zavzel, da se iz predloga Evropske komisije umakne določilo, ki bi evropskim političnim strankam in fundacijam omogočil prejemanje prispevkov strank, ki imajo sedež v državi Sveta Evrope, a ne v EU-ju.

Države članice predlagajo tudi, da lahko politično zavezništvo oblikujejo zgolj nacionalne stranke iz držav članic unije.

Zavzemajo pa se še za zmanjšanje zgornje meje za financiranje s strani posameznega donatorja s 3000 evrov, kolikor je predlagala komisija, na 1500 evrov letno. Nad to mejo bodo morali donatorji predložiti informacije za identifikacijo, so sporočili iz Sveta.

Zdaj mora svoje stališče o spremembi uredbe sprejeti še Evropski parlament, nakar se bodo začela pogajanja Sveta EU-ja in parlamenta.