Kot sta poudarila zunanja ministra, bo srečanje voditeljev pomemben korak k normalizaciji komunikacije med sosednjima državama, katerih odnose kali vrsta odprtih vprašanj. Erdogan in Micotakis se bosta srečala ob robu vrha zveze Nato v Bruslju 14. junija.
Voditelja sta se do zdaj sestala le enkrat, odkar je Micotakis poleti 2019 prevzel položaj, tudi takrat ob robu vrha Nata. Od takrat so se napetosti med državama še zaostrile.
Dendias je dejal, da so bili pogovori namenjeni postopni normalizaciji odnosov med Grčijo in Turčijo. Cavusoglu pa je poudaril, da si Ankara želi pogovore z Atenami brez vnaprejšnjih pogojev.
Cavusogluja je sprejel tudi Micotakis. Vzdušje na pogovoru, ki je trajal skoraj eno uro, je bilo po navedbah vladnih virov v Atenah zelo dobro.
"Oživitev naših kanalov dialoga je pozitiven korak. Izboljšanje odnosov je pomembno za razrešitev naših razlik," je po pogovorih z grškim kolegom na Twitterju zapisal Cavusoglu.
Turški zunanji minister je pred prihodom v Atene zakuhal manjši škandal, ko je v nedeljo med zasebnim obiskom na severovzhodu Grčije tamkajšnjo muslimansko manjšino označil za turško. Grško zunanje ministrstvo se je ostro odzvalo, rekoč, da muslimanska manjšina v Trakiji šteje okoli 120.000 grških prebivalcev.
Grčija in Turčija si od začetka leta bolj intenzivno prizadevata za zmanjšanje napetosti. Januarja sta obnovili neformalne pogovore glede morskih območij, vendar do zdaj niso prinesli napredka.
Grški zunanji minister je bil aprila pri Cavusogluju v Ankari. Obisk se je končal z medsebojnim obtoževanjem pred kamerami glede najbolj perečih vprašanj, kot sta pravica do izkoriščanja naravnih virov v vzhodnem Sredozemlju in migracijska politika.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje