Ob iranskih dobavah brezpilotnih letalnikov ruski vojski pa so nove sankcije in omejitve izvoza začele veljati tudi za islamsko republiko, so sporočili iz Sveta EU-ja.

Poleg upraviteljev kolonije so zunanji ministri sprejeli sankcije tudi proti uslužbencu ruske zvezne varnostne službe FSB, ki naj bi bil osebno vpleten v domnevni poskus atentata na še enega glasnega kritika Kremlja, Vladimirja Kara-Murzo.

V Bruslju so sankcionirali še nekaj pravnih in fizičnih oseb iz Rusije, ki jih obtožujejo zlorab sistemov za prepoznavanje obrazov v času protivladnih protestov. V enem primeru pa so na seznam uvrstili tudi poveljnika ene od brigad ruskih sil v Ukrajini, ki naj bi zagrešila hude zločine nad civilnim prebivalstvom.

Med šestimi posamezniki, ki so, tako kot ruski poveljnik, obtoženi spolnega nasilja ali nasilja na podlagi spola, so tudi afganistanski talibani, ki deklicam in ženskam preprečujejo dostop do šolanja in jih obravnavajo drugače kot moške. Na omenjenem seznamu sta po novem tudi poveljnika vojske Južnega Sudana in ene od uporniških skupin v Srednjeafriški republiki.

Svet EU-ja je sprejel še nov okvir za omejevalne ukrepe v povezavi z iransko vojaško pomočjo Rusiji, medtem ko ta izvaja agresijo nad Ukrajino.

Ruska vojska se v preteklih tednih v nočnih napadih na ukrajinsko infrastrukturo v veliki meri zanaša na dobave iranskih letalnikov. Programi njihove izdelave bodo tako po novem podvrženi dodatnim sankcijam in prepovedi evropskega izvoza komponent, potrebnih za njihovo proizvodnjo.

V skladu z že obstoječim režimom sankcij pa so sankcionirali tudi več posameznikov, ne le zaradi iranske podpore Rusiji, pač pa tudi Siriji.