Agencija v poročilu navaja, da Iran nadaljuje bogatenje urana na ravni, ki presega mejo 3,67 odstotka, sicer določeno v omenjenem sporazumu.

Kot je v svojem najnovejšem poročilu o iranskem jedrskem programu zapisal IAEA, je ocenil, da so do 15. maja letos skupne zaloge obogatenega urana Irana znašale 3809,3 kilograma. V sporazumu iz leta 2015 je bila omejitev določena na 300 kilogramov.

Zaloge do 20 odstotkov obogatenega urana so zdaj ocenjene na 238,4 kilograma, kar je za 56,3 kilograma več od zadnjega poročila v marcu, medtem ko količina na 60 odstotkov obogatenega urana znaša 43,1 kilograma, kar je povečanje za 9,9 kilograma. Za izdelavo jedrskega orožja je potreben uran, obogaten na 90 odstotkov.

Četrtletno poročilo IAEA o Iranu je bilo pripravljeno v luči pogajanj za rešitev jedrskega sporazuma med Iranom in svetovnimi silami, od katerega so ZDA leta 2018 enostransko odstopile in proti Iranu znova uvedle sankcije.

Ameriška administracija pod vodstvom sedanjega predsednika Joeja Bidna si želi, da bi se ZDA vrnile k sporazumu. Iran pa to pogojuje z zahtevo, da morajo ZDA preklicati svoje sankcije. Pogovori so zastali, ker se strani ne moreta dogovoriti, katere sankcije ZDA bi bilo treba odpraviti.

V Teheranu sicer vztrajno ponavljajo, da si ne prizadevajo pridobiti jedrskega orožja, ampak uran uporabljajo le za delovanje jedrskih elektrarn ter v znanstvene in industrijske namene. A pri IAEA-ju tega doslej niso mogli potrditi.

V skladu z drugim poročilom, ki ga je danes še predstavil IAEA, Teheran kljub dogovoru še vedno ni pojasnil, zakaj je agencija odkrila sledi urana na več mestih, ki niso bila razglašena za uradne jedrske objekte.