Izraelski veleposlanik v ZAE Amir Hayek je na Twitterju v arabščini čestital obema državama za podpis sporazuma. Medtem je emiratski odposlanec v Izraelu Mohamed Al Khaja sporazum označil kot dosežek brez primere, ki po navedbah Izraela ukinja carine za 96 odstotkov vseh izdelkov, s katerimi obe državi trgujeta.
"Podjetja v obeh državah bodo imela koristi od hitrejšega dostopa do trgov in nižjih carin, saj si naši narodi skupaj prizadevajo za povečanje trgovine, ustvarjanje delovnih mest, spodbujanje novih spretnosti in poglabljanje sodelovanja," je dodal Khaja.
Po podatkih Tel Aviva je vrednost trgovanja med Izraelom in ZAE lani znašala približno 900 milijonov dolarjev. Predsednik poslovnega sveta ZAE Izrael Dorian Barak pa je napovedal, da se bo trgovinska menjava med regionalnima gospodarskima velesilama kmalu bistveno povečala.
"Trgovina med ZAE in Izraelom bo leta 2022 presegla dve milijardi dolarjev, v petih letih pa se bo povečala na približno pet milijard dolarjev, k čemur bo pripomoglo sodelovanje na področju obnovljivih virov energije, potrošniškega blaga in turizma," je dejal v izjavi.
Prav tako je poudaril, da Dubaj hitro postaja središče za izraelska podjetja, ki za svoje blago in storitve iščejo trge v južni Aziji, na Bližnjem in Daljnem vzhodu. Izrael je doslej že sklenil prostotrgovinske sporazume z drugimi državami in bloki, vključno z ZDA, EU-jem, Kanado in Mehiko.
ZAE so sicer prva zalivska država, ki je normalizirala odnose z Izraelom, in šele tretja arabska država po Egiptu in Jordaniji. S tem pa so države prekinile dolgoletno panarabsko politiko izolacije Izraela, dokler se ta ne umakne z zasedenih ozemelj in sprejme palestinske državnosti.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje