Predlog zakona mora zdaj podpisati republikanski guverner te konservativne zvezne države Henry McMaster, ki je že napovedal, da namerava to storiti, s tem pa bo postal zakon veljaven. Južna Karolina bo tako zadnja zvezna država v ZDA, ki bo omejila pravico do splava, odkar je vrhovno sodišče lani razveljavilo svojo odločitev iz leta 1973, po kateri je v vseh zveznih državah splav dovoljen.
Predlog zakona, ki ga podpirajo republikanci, prepoveduje večino splavov po šestem tednu nosečnosti, še preden mnogo žensk izve, da so noseče. To je sicer popravljena različica prejšnjega ukrepa zakonodajalcev Južne Karoline, ki ga je ameriško vrhovno sodišče letos razsodilo za neustavnega. Dovoljuje splav do 12. tedna nosečnosti v primerih posilstva in incesta ter zagotavlja izjemo za nujne medicinske primere.
Republikanci v senatu so večkrat poskušali sprejeti zakon, vendar jih je pet senatork, vključno z republikanskimi predstavnicami, ki so si prizadevale za kompromis z manjšimi omejitvami pravice do splava, pri tem oviralo. Toda senat je končno zbral dovolj glasov, da jih je preglasil, potem ko je predstavniški dom v tej zvezni državi sprejel ukrep.
"To, kar počnemo danes, bo povzročilo nezakonite splave," je v razpravi opozorila republikanka Sandy Senn, ena izmed petih senatork, ki so lani uspešno onemogočile sprejetje strožje omejitve pravice do splava.
Štiriindvajset ameriških zveznih držav je že sprejelo ali poskušalo sprejeti omejitve pravice do splava, odkar je vrhovno sodišče ZDA junija lani ovrglo 50 let staro razsodbo Roe proti Wade, ki je uzakonila umetno prekinitev nosečnosti.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje