Gonzalez Urrutia je v soboto skupaj z ženo zapustil Venezuelo s španskim vojaškim letalom, ki je nato v nedeljo pristalo v oporišču blizu Madrida. Predtem je več dni preživel na španskem veleposlaništvu v Caracasu, kamor je pobegnil, potem ko so venezuelske oblasti izdale nalog za njegovo aretacijo.

Po prihodu v Španijo je objavil kratek zvočni posnetek, v katerem je izrazil prepričanje, da bodo skupaj s sodelavci "kmalu nadaljevali boj za svobodo in ponovno vzpostavitev demokracije v Venezueli". Ob tem je opisal pritiske in grožnje, da ga ne bodo pustili oditi iz države, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Španski zunanji minister Jose Manuel Albares je že v nedeljo zagotovil, da mu bodo v Španiji dali politični azil, danes pa je v pogovoru po radiu Onda Cero poudaril, da med Madridom in Caracasom "ni bilo nikakršnih političnih pogajanj" ali protiuslug v zameno za to, da bi Urrutia lahko zapustil državo.

Gonzaleza Urrutio je na volitvah konec julija premagal predsednik Nicolas Maduro, ki si je zagotovil že tretji šestletni mandat na čelu države, čeprav državna volilna komisija še vedno ni objavila uradnih izidov. Opozicija Madura in njegove zaveznike obtožuje volilne goljufije in trdi, da je zmagal Gonzalez. Priznanje izida volitev so zavrnili tudi v EU-ju, ZDA in več državah Latinske Amerike.

Opozicijska voditeljica Maria Corina Machado, ki je prav tako tarča pregona venezuelskih oblasti, pa je danes sporočila, da ostaja v domovini. "Vsi vemo, da je Edmundo Gonzalez Urrutia izvoljeni predsednik Venezuele (...), ne glede na to, ali je v Venezueli ali kje drugje na svetu," je poudarila.

Machado je sicer kot kandidatko na predsedniških volitvah tik pred zdajci zamenjal Urrutia, potem ko so ji oblasti preprečile udeležbo zaradi obtožb o korupciji, ki jih je sama označila za absurdne, številni opazovalci pa kot sporen manever Madurovega režima.