Spor je od njune neodvisnosti terjal več smrtnih žrtev, spopadi pa so izbruhnili večinoma zaradi nadzora nad zemljišči za živino in dostopa do vodnih virov.
"Kirgizija in Uzbekistan sta določila potek skupne meje in končala mejni spor," je danes naznanil kirgiški predsednik Sadir Japarov. Njegov uzbekistanski kolega Šavkat Mirzijojev pa je današnji dan označil za zgodovinski dogodek, na katerega je "bratsko ljudstvo čakalo več let".
Parlamenta obeh držav sta sporazum o rešitvi mejnega spora potrdila že lani, danes pa sta ga podpisala tudi oba predsednika v Biškeku, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
V zadnjih mesecih je v Kirgiziji potekalo več protestov proti omenjenemu sporazumu, saj vključuje skupno upravljanje ključnih vodnih virov. Oblasti v Biškeku so med protesti pridržale več ljudi, med njimi vojaškega generala, nekdanjega ustavnega sodnika, nekdanjega državnega tožilca, novinarje in aktiviste.
Nesoglasja glede meje so državi spremljala v vseh treh desetletjih njune neodvisnosti, pri čemer so se državni uradniki pri utemeljevanju svojih ozemeljskih zahtev sklicevali na različne zemljevide iz sovjetskega obdobja.
Najsmrtonosnejši obmejni spopadi med državama so izbruhnili junija leta 2010, ko je bilo v več krajih na jugu Kirgizije ubitih skoraj 500 ljudi, okoli 400.000 pa je bilo razseljenih.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje