Kanada je diplomatko Džao Vei s kitajskega konzulata v Torontu razglasila za nezaželeno, ker naj bi po podatkih kanadske obveščevalne službe zbirala podatke o kanadskem opozicijskem poslancu Michaelu Chongu in njegovih svojcih v Hongkongu, potem ko je Chong obtožil Peking kršitve človekovih pravic muslimanske manjšine Ujgurov.
Kanada je pretekli četrtek zato na pogovor poklicala kitajskega veleposlanika in mu dala vedeti, da ne bo dovolila vmešavanja v svoje notranje zadeve. Kanadska zunanja ministrica Melanie Joly je nato v ponedeljek iz države izgnala kitajsko diplomatko Džao, poročajo tuje tiskovne agencije in mediji.
Izgon se je zgodil, potem ko je kanadski časnik Globe and Mail objavil obveščevalno poročilo, v katerem so navedli, da je Kitajska želela pridobiti podrobnosti o svojcih Michaela Chonga v Hongkongu v prizadevanjih, da bi ga odvrnili od protikitajskih stališč. Peking je sicer poti njemu že uvedel sankcije, potem ko je v kanadski parlament leta 2021 vložil pobudo za razglasitev kitajskega ravnanja z Ujguri za genocid, poroča britanski BBC.
Kitajska je v odgovor danes izgnala kanadsko generalno konzulko v Šanghaju. Kitajsko zunanje ministrstvo je ob tem v sporočilu obsodilo "brezobzirno" odločitev Kanade in zaradi tega pri njej ostro protestiralo ter napovedalo možnost nadaljnjih ukrepov. Tiskovni predstavnik ministrstva Vang Venbin je Kanado pozval, naj opusti "nerazumne provokacije", v nasprotnem primeru pa napovedal "odločne povračilne ukrepe", poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Obe diplomatki morata državi zapustiti v petih dneh.
Diplomatski spor pomeni pomembno poslabšanje odnosov med Ottawo in Pekingom, ki so napeti, odkar je Kanada leta 2018 prijela visokega predstavnika podjetja Huawei, Peking pa je v odgovor prijel dva Kanadčana na Kitajskem. Vse tri so pozneje izpustili, vendar Kitajska še vedno kritizira Kanado zaradi sledenja ameriški politiki do Pekinga. Kanada pa Peking obtožuje vmešavanja.
Kanadski premier Justin Trudeau je trenutno pod vse večjim pritiskom, da mora zavzeti odločnejše stališče do Pekinga, potem ko so v zadnjih mesecih v medije pricurljala obveščevalna poročila, v katerih so Kitajsko obtožili poskusa vmešavanja v kanadske volitve leta 2019 in 2021 v korist njegovi Liberalni stranki. Marca je napovedal vzpostavitev neodvisnega posebnega poročevalca, ki naj bi preiskal te trditve.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje