Do odpovedi obiska, ki je bil po Borrellovi okužbi s koronavirusom z aprila prestavljen na julij, prihaja teden po vrhu EU-ja, na katerem so se voditelji uskladili glede potrebe po zmanjšanju odvisnosti od Kitajske.
"Žal smo bili od kitajskih kolegov obveščeni, da načrtovani datumi obiska prihodnji teden niso več mogoči in da moramo iskati alternative," je pojasnila tiskovna predstavnica EU-ja Nabila Massrali, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Voditelji držav članic Unije so o odnosih s Kitajsko razpravljali pretekli teden, pri čemer so Kitajsko pozvali, naj kot stalna članica Varnostnega sveta Združenih narodov pritisne na Rusijo, da bi ta ustavila agresijo na Ukrajino.
V sklepih so sicer poudarili tudi, da si bo EU prizadeval za enake konkurenčne pogoje, da bodo trgovinski in gospodarski odnosi uravnoteženi in koristni za obe strani. Zavzeli so se za zmanjšanje tveganj, vendar pa EU ne namerava prekiniti odnosov s Kitajsko. Poleg tega so poudarili pomen nadaljnjega sodelovanja pri spopadanju s svetovnimi izzivi.
Borrell je sicer letos že večkrat podal izjave, ki v Pekingu nedvomno niso bile preslišane. Konec aprila je denimo v prispevku za francoski časopis Journal du Dimanche evropske mornarice pozval, naj patruljirajo v Tajvanski ožini, ki ločuje Kitajsko od samoupravnega otoka. Tajvan "se nas tiče gospodarsko, trgovsko in tehnološko", je svoj poziv pojasnil Španec.
Med tridnevnim obiskom v Pekingu bi se Borrell po pričakovanjih s kitajskimi predstavniki pogovarjal o Tajvanu in vojni v Ukrajini, imel pa je predvideni srečanji s kitajskim zunanjim in obrambnim ministrom.
Njegov obisk bi bil zadnji v vrsti obiskov visokih predstavnikov EU-ja na Kitajskem, potem ko se je država po lanski odpravi strogih ukrepov zaradi pandemije covida-19 znova odprla.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje