Dejal je, da je Delors resnično združil Francijo z Evropo, Evropo pa združil z njeno prihodnostjo.

"Jacques Delors se ni nikoli naveličal raziskovanja in iskanja načinov, da bi dosegel spravo, iskanja alternativ in gradnje mostov," je Macron dejal v svojem nagovoru na slovesnosti v zgodovinskem kompleksu Les Invalides v Parizu, kjer so pokopani številni pomembni francoski državljani.

"Črto za črto je prispeval k oblikovanju današnje podobe združene Evrope in omogočil možnost nastanka emancipatorne socialne demokracije, Evrope Schengna, Erasmusa, Maastrichta, ki se razteza od Atlantika do Črnega morja in jo povezujejo skupne vrednote," je še dejal francoski predsednik.

Današnje slovesnosti so se udeležili številni evropski voditelji, med njimi predsednik Evropskega sveta Charles Michel, predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen in predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola, nemški predsednik Frank-Walter Steinmeier in predsednica Evropske centralne banke Christine Lagarde, pa tudi slovenski premier Robert Golob in prvi predsednik slovenske vlade Lojze Peterle.

Golob je Delorsa označil za vizionarja in arhitekta sodobne Evrope ter poudaril, da je njegova zapuščina bolj povezana, solidarna in močnejša Evropska unija, je sporočil kabinet premierja. "Nekdanji predsednik Evropske komisije je navdih vsem, ki se zavzemamo za enotno in učinkovito Evropo," je še dodal Golob.

Delors je umrl 27. decembra v starosti 98 let na svojem domu v Parizu. Med letoma 1985 in 1995 je bil osmi predsednik Evropske komisije. Pred tem pa je bil med letoma 1981 in 1984 francoski finančni minister v vladi takratnega predsednika Francoisa Mitterranda.

Kot predsednik Evropske komisije je veljal za arhitekta sodobne Evrope in je imel ključno vlogo pri evropski integraciji. Med drugim je vzpostavil enotni trg, podpisal schengenske sporazume, uvedel program študentske izmenjave Erasmus, reformiral evropsko kmetijsko politiko in začel pripravljati monetarno unijo, ki je pripeljala do uvedbe evra.