Premier Andrej Plenković vztraja pri njegovem imenovanju in zagotavlja, da ima tudi podporo koalicijskih partnerjev kljub aferi, ki se je začela z objavo spornih tekstovnih sporočil med Turudićem in obtoženo nekdanjo generalno sekretarko.

Hrvaški časopis Jutarnji list je v preteklih dneh objavil prepise več sto tekstovnih sporočil, ki si jih je Turudić izmenjeval z nekdanjo generalno sekretarko na ministrstvu za javno upravo in nekdanjo kninsko županjo Josipo Rimac, danes Pleslić, ki jo je hrvaški urad za boj proti korupciji in organiziranemu kriminalu (Uskok) obtožil korupcije.

Sporočila z njenega prenosnega telefona, ki ga je Uskok zaplenil med preiskavo, dokazujejo, da sta si s Turudićem intenzivno dopisovala od leta 2016 pa vse do njene aretacije leta 2020 zaradi suma korupcije. Poleg več sto sporočil in telefonskih klicev sta se večkrat srečala tudi v živo, med drugim na županijskem sodišču v Zagrebu, ko je bil Turudić njegov predsednik.

Turudić se je poleg tega srečeval tudi z nekdanjim vodjo Nogometnega kluba Dinamo Zdravkom Mamićem, ko je bil ta eden od osumljencev v preiskavi Uskoka zaradi domnevnega oškodovanja Dinama za več milijonov evrov. Danes mu zaradi tega tudi sodijo.

Turudić trdi, da sta njegovo dopisovanje z Rimac in druženje z Mamićem, na katero je v soboto opozoril hrvaški predsednik Zoran Milanović, njegova zasebna stvar. Ničesar spornega v tem ne vidi niti premier.

Plenković je v ponedeljek po sestanku predsedstva vladajočega HDZ-ja na novinarski konferenci namreč napovedal, da bo HDZ vztrajal pri njegovem imenovanju in da ima pri tem tudi podporo koalicijskih partnerjev.

Kot je dejal, so Turudića izbrali kot najboljšega kandidata. Poudaril je, da je Turudić že pred tem javno priznal druženje z Mamićem in da ni dokazov, o čem sta govorila leta 2016, ko je državno tožilstvo vodilo postopek proti Mamiću.

Objavo tekstovnih sporočil Turudića in Rimac pa je Plenković označil za pravosodni voajerizem. Prepričan je, da skušajo predsednik države in vsi tisti, ki te podatke nepooblaščeno objavljajo, preprečiti izglasovanje Turudića, kar je brez primere.

Milanović in opozicija so medtem do druženja Turudića z osumljenci in obtoženci veliko bolj kritični.

Milanović je Plenkoviću predlagal sklic seje sveta za nacionalno varnost. Sandra Benčić iz zeleno-leve stranke Zmoremo! pa je opozorila, da bodo primer, če Plenković ne bo umaknil kandidature Turudića, prijavili Evropski komisiji. Meni, da HDZ vztraja pri njegovi kandidaturi, da bi preprečil preiskave korupcijskih afer HDZ-ja.

Politični analitiki opozarjajo, da bi aktualna afera v supervolilnem letu, ko bodo v državi potekale evropske, parlamentarne in predsedniške volitve, lahko dodatno škodovala HDZ-ju. Ta se sicer že zdaj spopada z veliko težavami, od nezadovoljstva sindikatov s plačami do načrtovane kriminalizacije nepooblaščenega razkrivanja informacij iz preiskav in dokaznih postopkov, kamor bi zaradi objave tekstovnih sporočil v medijih sicer sodil tudi primer Turudića.