V ostrem dvoboju sta nekaj kritik namenila tudi nekdanjemu predsedniku ZDA Donaldu Trumpu, ki pa ostaja zanesljivo v vodstvu za osvojitev strankarske nominacije.
DeSantis in Haley sta bila med kandidati za republikansko nominacijo za predsedniške volitve edina, ki sta izpolnila merila za tokratno televizijsko soočenje razen Trumpa, ki se tovrstnih soočenj ne udeležuje zaradi velike prednosti v anketah. V sredo je namesto na soočenju raje nastopil na javni tribuni, ki jo je prenašala televizija Fox News.
DeSantis in Haley sta v soočenju v mestu Des Moines večino časa napadala drug drugega. DeSantis je Haley označil za bolj liberalno od liberalnega guvernerja Kalifornije Gavina Newsoma. Očital ji je tudi, da je oportunistična, da je v preteklosti že večkrat spremenila svoja stališča, predvsem pa, da je ustregla željam bogatih donatorjev. Večkrat je tudi dejal, da ZDA ne potrebujejo "bledih pastelnih barv", temveč jasno začrtano smer. Haley je edina ženska med kandidati za republikansko nominacijo, na soočenju pa je nosila obleko v odtenku breskove pastelne barve.
Nekdanja guvernerka zvezne države Južna Karolina je DeSantisa vztrajno označevala za lažnivca in se vedno znova sklicevala na spletno stran svoje volilne kampanje. Kot je dejala, na tej spletni strani zbira njegove laži. Haley se je tudi pošalila, da je DeSantis le ljubosumen, ker so mu donatorji obrnili hrbet in zdaj podpirajo njo.
Oba sta bila kritična do zdajšnjega predsednika ZDA, demokrata Joeja Bidna.
Trumpa sta po drugi strani le blago kritizirala in se izognila odgovoru na vprašanje, ali je Trump primeren za položaj ameriškega predsednika. Haley je dejala, da ni maščevalna in da političnih napadov ne jemlje osebno, DeSantis pa je opozoril, da Trump ni izpolnil obljube o zidu na meji z Mehiko in da je povečal proračunski primanjkljaj.
Oba sta poudarjala, da mora imeti naslednji predsednik ZDA jasno moralno vizijo, država pa potrebuje novo generacijo voditeljev.
Na področju zunanje politike sta tako DeSantis kot Haley grozila z vojaškim posredovanjem proti Iranu. Haley se je zavzela za pomoč Ukrajini, DeSantis pa je trdil, da je treba paziti, kam gre denar.
Malo pred soočenjem je v sredo iz republikanske predsedniške tekme izstopil nekdanji guverner New Jerseyja Chris Christie, da bi DeSantis in Haley z večjo podporo med volivci lahko Trumpu onemogočila vrnitev na predsedniški položaj.
Soočenje je potekalo pet dni pred strankarskimi zborovanji republikancev v Iowi, kar bo uradni začetek predsedniške tekme v ZDA za letošnje volitve. V povprečju ankete te ameriške zvezne države Trumpa podpira kakih 52 odstotkov republikanskih volivcev, DeSantisa in Haley pa po približno 16 odstotkov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje