Preiskava medijskih hiš iz sedmih držav je pokazala, da je med letoma 2021 in 2023 po prihodu v Evropo izginilo najmanj 51.433 takih otrok.
Preiskavo so izvedle medijske hiše iz Nemčije, Italije, Grčije, Nizozemske, Belgije, Irske in Združenega kraljestva, so sporočili iz Evropskega parlamenta.
Kot je ob podelitvi opozorila generalna sekretarka organizacije Missing Children Europe Aagje Leven, so ugotovitve verjetno le vrh ledene gore, saj v Evropi izginja vse več otrok migrantov, mnogi pa so najbrž žrtve trgovine z ljudmi in sodobnega suženjstva.
"Novinarji, ki govorijo resnico in se ne pustijo utišati, ohranjajo zapuščino Daphne Caruana Galizia. Zanje je boj za pravico pomembnejši od groženj, s katerimi se skuša ovirati njihovo delo. Svoboda medijev je nujna," pa je ob podelitvi nagrade, ki je potekala ob robu zasedanja v Strasbourgu, poudarila predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola.
Projekt Izgubljeni v Evropi je razkril pretresljivo dejstvo, da v Evropi od leta 2021 izgine povprečno 47 otrok migrantov na dan. Podatki iz 31 evropskih držav, vključno z Avstrijo, Nemčijo in Italijo, kažejo, da je pogrešanih več deset tisoč otrok migrantov.
Večmesečna preiskava je pokazala, da bi lahko bilo število pogrešanih otrok migrantov še večje, saj je zaradi pomanjkljive dokumentacije in zbiranja podatkov v nekaterih državah veliko nejasnosti.
Prispevke je med med 3. majem in 31. julijem predložilo več sto novinarjev iz 27 članic EU-ja, žirija pa je v ožji izbor uvrstila 13 prispevkov izmed 318 predlogov ter izbrala zmagovalca, so še sporočili iz Evropskega parlamenta.
Nagrada, ki jo podeljujejo vsako leto ob obletnici umora malteške novinarke, je priznanje za izjemne dosežke v novinarstvu, s katerimi se spodbujajo ali zagovarjajo temeljne vrednote EU-ja. Zmagovalec prejme nagrado v znesku 20.000 evrov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje