Lansko leto je bilo po naravnih nesrečah najdražje od leta 2017, ko so po ZDA divjali orkani Harvey, Irma in Maria. Dražje od lanskega je bilo tudi leto 2005, predvsem zaradi velikega orkana Katrina, ki je poplavil New Orleans.
Lani je izstopal orkan Ian, ki je bil po škodi 112,9 milijarde dolarjev tretji najdražji v zgodovini ZDA. Suše na zahodu in srednjem zahodu so povzročile za 22,2 milijarde dolarjev škode.
Statistika sicer še ne vključuje posledice zimskega neurja pred tremi tedni in znanstveniki ocenjujejo, da se bo škoda za lani povzpela čez 170 milijard dolarjev.
NOAA trdi, da je vse to posledica podnebnih sprememb, ki ekstremnim vremenskim pojavom dajejo dodaten naboj. Po besedah klimatologa in ekonomista pri NOAA Adama Smitha škodo povečujejo tudi ljudje sami z nesmotrnim postavljanjem hiš blizu rek in na obalah, pri čemer ni strogih gradbenih predpisov in standardov.
Podnebne spremembe povzročajo ekstremno vročino, kar zdaj postaja nova normalnost. V zadnjih sedmih letih so naravne nesreče povzročile za več kot 1000 milijard dolarjev škode in botrovale smrti 5000 ljudi.
V celotnem desetletju od 1990 do 2000 so ekstremni vremenski pojavi povzročili za 313 milijard dolarjev škode in zahtevali življenja 3000 ljudi.
Požari v naravi so lani povzročili za milijardo dolarjev škode, kar ni bilo tako hudo kot prejšnja leta, v nasprotju s požari v Teksasu in Novi Mehiki.
Kalifornija je imela prvih 11 mesecev 2022 drugo najbolj sušno leto v zgodovini. Zaradi decembrskih hudih poplav, ki se nadaljujejo, pa je bilo lansko leto šele deveto najbolj sušno v zgodovini države.
Izpusti toplogrednih plinov so medtem v ZDA lani v primerjavi z letom 2021 narasli za 1,3 odstotka, je v torek sporočil možganski trust Rhodium Group.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje