Po navedbah kitajskih oblasti ga je povzročila filipinska ladja, Kitajci pa naj bi rešili člane njene posadke, ki so padli čez krov.

"Plovila kitajske obalne straže so izvedla nevarne manevre, s katerimi so povzročili trčenje, nato pa sprožili vodne topove proti plovilu filipinske ribiške službe BFAR, ki mu je odpovedal motor," sporočilo filipinske vlade navaja francoska tiskovna agencija AFP.

Tiskovni predstavnik kitajske obalne straže je opisal drugačen potek dogodkov. Trk se je po njegovih navedbah zgodil, potem ko filipinsko plovilo ni upoštevalo nadzornih ukrepov v bližini grebena Šianbin pri otočju Nansha, kar sta kitajski poimenovanji za atol Sabina Shoal in Spratlyjevo otočje.

Filipinsko plovilo naj bi namerno trčilo v plovilo kitajske obalne straže, kitajska posadka pa je nato rešila filipinsko osebje iz vode, poročanje kitajske državne televizije CCTV povzema AFP.

"Kitajska opozarja Filipine, naj nemudoma prenehajo izvajati kršitve, sicer bodo nosili vse posledice, ki izhajajo iz takšnih položajev," je še dejal predstavnik kitajske obalne straže.

To je novo zaostrovanje med Kitajsko in Filipini, ki imajo v teh vodah dolgo zgodovino ozemeljskih sporov.

Filipinske oblasti so v soboto obtožile Kitajsko, da je na začetku meseca izstrelila svetilne rakete na eno od njihovih letal med patruljiranjem v Južnokitajskem morju.

Zadnji incident med filipinsko in kitajsko obalno stražo v bližini plitvine Sabina Shoal se je zgodil v ponedeljek, potem kose je v zadnjih mesecih zgodilo več trčenj med plovili obeh držav.

Kitajska si lasti skoraj celotno Južnokitajsko morje in zavrača ozemeljske težnje drugih držav, vključno s Filipini, zavrača pa tudi mednarodno sodbo, po kateri kitajske zahteve nimajo pravne podlage.