Japonska in ZDA so edine države v skupini G7, kjer še vedno velja smrtna kazen.
V sredo, dan po imenovanju za pravosodnega ministra v novi vladi premierja Šigeruja Išibe, je Makihara novinarjem pojasnil, da bi bilo neprimerno odpraviti smrtno kazen, saj se grozljivi zločini v državi še vedno dogajajo. Smrtna kazen ima na Japonskem sicer podporo javnosti in o njeni odpravi redko razpravljajo.
Na Japonskem smrtno kazen izvajajo z obešanjem. Zaporniki so o bližajoči se smrti pogosto obveščeni na dan izvršitve kazni, le nekaj ur pred tem, navaja francoska tiskovna agencija AFP.
Stališče do smrtne kazni je Makihara predstavil, potem ko so na Japonskem prejšnji teden oprostili 88-letnega obsojenca Ivaoa Hakamado, ki je bil obtožen večkratnega umora in je v čakanju na izvršitev smrtne kazni v zaporu preživel 46 let.
Sodišče je presodilo, da so preiskovalci prirejali dokaze, in v oprostilni sodbi med drugim navedlo, da so obsojenca "na nečloveški način zasliševali in ga tako prisilili k priznanju".
Prejšnji teden je sodišče v ponovljenem sojenju Hakamadu izreklo oprostilno sodbo. Primer je očrnil japonski pravosodni sistem, ki po besedah kritikov včasih osumljence zadržuje kot talce.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje