Skupno je bilo ubitih najmanj 1983 ljudi, približno 84 odstotkov vseh zaznanih žrtev pa so bili civilisti, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Poročilo navaja, da vojaška hunta v Mjanmaru namešča mine v obsegu, kakršnega še ni bilo. Tudi Rusija, Iran in Severna Koreja še naprej postavljajo mine. Te države sicer niso pogodbenice Ottawske konvencije o prepovedi in uničenju protipehotnih min.

Mine uporablja tudi Ukrajina, čeprav je konvencijo ratificirala leta 2005. ZDA so medtem napovedale, da bodo Ukrajini dobavile protipehotne mine.

V Mjanmaru so mine lani zahtevale več žrtev kot v kateri koli drugi državi. Po podatkih ICBL-ja je bilo namreč tam ubitih ali ranjenih več kot tisoč ljudi. V Siriji so mine terjale 933 žrtev, v Afganistanu 651, v Ukrajini pa 580.

Mine vse pogosteje nameščajo tudi nedržavni akterji, zlasti oborožene skupine na konfliktnih območjih, kot so Gaza, Kolumbija, Indija, Mjanmar in deli afriškega Sahela. ICBL prav tako navaja, da se mine še naprej proizvajajo oziroma nabavlja v dvanajstih državah, vključno s Kitajsko, Kubo, Singapurjem in Vietnamom, poroča nemška tiskovna agencija DPA.

Mine se nameščajo za ustavitev napredovanja sovražnikovih sil in ob stiku eksplodirajo. V zemlji lahko pogosto ostanejo neopažene desetletja, zaradi česar so njihove žrtve najpogosteje civilisti.