Prav ti so sicer zaslužni za rast prebivalstva Teksasa, ki državi prinaša koristi iz zveznega proračuna.
Tožba pravosodnega ministrstva trdi, da je država, ki jo politično povsem obvladujejo republikanci, kršila nekaj določil zveznega zakona o volilnih pravicah, ki prepoveduje diskriminacijo. Tožba trdi, da so manjšine najzaslužnejše za rast teksaškega prebivalstva, vendar jim republikanski zemljevid volilnih okrožij ne daje nobenih novih priložnosti za izbiro svojih predstavnikov.
Republikanci so območja, kjer večinoma živijo temnopolti ali Latinskoameričani, v skladu z dobro ustaljeno prakso obeh glavnih strank v ZDA razcefrali tako, da so manjšine razdelili med večinsko belska okrožja, s čimer so si zagotovili nove zmage v zvezni kongres ter državna zakonodajna telesa.
Pravosodno ministrstvo ZDA s tožbo dokazuje, da je novi zemljevid volilnih okrožij diskriminatoren. Eno od okrožij pri Dallasu ima menda podobo morskega konjička.
Pravosodni minister Teksasa Ken Paxton je sporočil, da je tožba nov poskus vsiljevanja volje liberalne vlade iz Washingtona prebivalcem Teksasa. Šlo naj bi za absurden poskus nadzora nad teksaškimi volivci.
Teksas je sicer v težavah zaradi risanja meja volilnih okrožij, kar se dela na vsakih deset let po štetju prebivalstva, vse od leta 1965, ko je bil potrjen zakon o volilnih pravicah.
Konservativno vrhovno sodišče ZDA skoraj zagotovo ne bo zavrnilo teksaških okrožij, lahko pa pravosodno ministrstvo zmaga na prvi stopnji, ker sodišča niso naklonjena risanju meja okrožij prav z namenom, da se manjšinam onemogoči možnost izbire njihovih predstavnikov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje