Nekdanji predsednik Jose Maria Figueres – državo je že vodil v letih od 1994 do 1998 – se je v preteklosti spoprijemal z obtožbami o korupciji, ki pa niso bile dokončno raziskane. Nekdanji finančni minister Rodrigo Chaves, ki mu javnomnenjske ankete kažejo majhno prednost pred tekmecem, je izgubil položaj zaradi spolnega nadlegovanja.

A v državi, kjer 23 odstotkov prebivalcev živi v revščini, brezposelnost pa dosega 14 odstotkov, so na volitvah naslednika predsednika Carlosa Alvarade pri volivcih v ospredju gospodarske teme.

Kostarika je dolgo veljala za najsrečnejšo državo v Latinski Ameriki in je bila v središču pozornosti zaradi ambicioznih okoljskih politik in zelenega trajnostnega turizma. A je prav turistično panogo močno prizadela pandemija covida-19. Skupaj s Perujem je Kostarika po izbruhu pandemije utrpela največji padec zaposlenosti v regiji.

Tako Chaves kot Figueres sta v predvolilni kampanji obljubljala zlasti ustvarjanje novih delovnih mest.

Volišča so vrata odprla ob 6. uri zjutraj po krajevnem času (ob 14. uri po srednjeevropskem času) in se bodo zaprla ob 6. uri popoldne. Prvi delni izidi bodo predvidoma znani zvečer. Pred volišči v prestolnici San Jose so se zjutraj vile dolge vrste volivcev.

V prvem krogu volitev je Figueres prejel največ glasov med 25 kandidati, 27,3 odstotka, Chaves mu je sledil s 16,8 odstotka. V drugem krogu pa bolje kaže Chavesu, ki v javnomnenjskih anketah uživa 41-odstotno podporo, medtem ko se Figueresu obeta 38 odstotkov glasov.