Predsednik odbora je predsednika parlamenta v pisnem poročilu obvestil, da so po pregledu tehničnih, pravnih in varnostnih poročil ugotovili, da volitev v petek ne bo mogoče izpeljati, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Prve neposredne predsedniške volitve v zgodovini Libije bi pomenile vrhunec mirovnega procesa, ki poteka pod okriljem Združenih narodov po oktobra lani doseženi prekinitvi ognja.

Sporočilo parlamentarnega odbora je prva uradna izjava o tem, da volitev v petek ne bo. Da jih ne bodo pripravili, se je sicer domnevalo že nekaj tednov zaradi sporov o pravni podlagi volitev, nesoglasij o pooblastilih predsednika države ter več spornih kandidatov. Državna volilna komisija tudi še ni objavila končnega seznama predsedniških kandidatov. Analitiki so mnenja, da nobena stran ne želi prevzeti odgovornosti za odpoved volitev.

V torek zvečer je sicer volilna komisija že razpustila volilne odbore v državi, kar je pomenilo, da volitev ne bo mogoče izpeljati. Kmalu zatem je misija ZN-a v Libiji sporočila, da zaradi mobilizacije več oboroženih skupin v prestolnici Tripolis obstaja nevarnost spopadov, ki bi se lahko razvili v konflikt, poroča portal Deutsche Welle.

Za volitve se je prijavilo skoraj sto kandidatov, od katerih jih je volilna komisija zavrnila najmanj 25. Potrdila pa je kar nekaj spornih kandidatov. Kljub obtožbam o vojnih zločinih je odobrila kandidaturo uporniškega generala Kalife Haftarja in Sejfa Al Islama Gadafija, sina ubitega diktatorja Moamerja Gadafija. Potrdila je tudi kandidaturo predsednika začasne mednarodno priznane vlade Abdula Hamida Dbeiba, čeprav ne bi smel kandidirati, ker so ga Združeni narodi imenovali začasno za izvedbo volitev.

V petek bi sicer morale po prvotnih načrtih potekati tudi parlamentarne volitve, a so jih že jeseni preložili na januar.

Libija je že vse od arabske pomladi in padca Gadafijevega režima leta 2011 v popolnem političnem in varnostnem kaosu. Za oblast se borijo številne skupine in frakcije, svoj vpliv pa skušajo širiti tudi druge države v regiji. Libija je poleg tega eno glavnih izhodišč nezakonitih prebežnikov, ki se skušajo prek Sredozemskega morja prebiti v EU.