Da je treba zagrabiti trenutni zagon za širitev unije, je poudaril tudi njen avstrijski kolega Alexander Schallenberg.

Predstavniki držav Podonavske regije so na panelu poudarili pomen sodelovanja v EUSDR kot orodja za približevanje uniji.

Poleg Schallenberga in Fajon se je v imenu še ene članice EU-ja, Hrvaške, panela udeležil državni sekretar na hrvaškem zunanjem ministrstvu Zdenko Lučić, medtem ko so ostali sodelujoči predstavljali države, ki še vedno čakajo na članstvo v uniji.

Fajon in njen avstrijski kolega sta državam sporočila, naj bodo pripravljene na morebitno širitev EU, pri čemer je gostiteljica srečanja na Gorenjskem ponovila t. i. blejsko zavezo, ki da zavezuje EU, da bo pripravljen na sprejetje novih članic do leta 2030.

"Ni čas za gledanje v preteklost," je povedala Fajon. Kljub najnovejši krizi na Bližnjem vzhodu verjame, da v EU-ju obstaja zavedanje o pomenu širitve. Schallenberg je ob tem poudaril, da "politični vakuum ne obstaja" – ali bo EU izvozil stabilnost in varnost v soseščino, ali pa bo uvozil nestabilnost.

Zunanji minister Bosne in Hercegovine Elmedin Konaković je povedal, da tudi sam vidi pozitivne premike na področju širitve EU-ja, kar se mu zdi še posebej pomembno v luči bega možganov, s katerim se spopada njegova država.

Sodelovanje v EUSDR so ob tej priložnosti pozdravili tudi predstavniki ostalih držav regije – Ana Novaković Đurović, ministrica za ekologijo in koordinatorka črnogorskega ministrstva za evropske zadeve, srbska ministrica za evropske integracije Tanja Miščević, namestnik generalnega sekretarja moldavskega infrastrukturnega ministrstva Eugeniu Harabara ter Andrij Taran, veleposlanik Ukrajine v Sloveniji.

Slovenija je predsedovanje EUSDR prevzela novembra lani. Gre za drugo makroregionalno strategijo EU-ja, ki jo je leta 2010 sprejela Evropska komisija za vzpostavitev sinergij in usklajevanje obstoječih politik in pobud v podonavski regiji.