Čoe je bila po navedbah tiskovne agencije KCNA imenovana na zasedanju vladajoče stranke ob prisotnosti voditelja Kim Džong Una.
Na čelu severnokorejske diplomacije bo zamenjala Ri Son Gvona, nekdanjega vojaškega uradnika, ki je v preteklosti vodil pogovore z Južno Korejo, povzema francoska tiskovna agencija AFP.
Karierna diplomatka, ki tekoče govori angleški jezik, je bila tesna sodelavka Kima v jedrskih pogovorih z ZDA in je severnokorejskega voditelja spremljala na srečanjih s takratnim ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom.
V nasprotju z običajno severnokorejsko držo je odgovarjala na vprašanja novinarjev, ko se je vrh voditeljev v Hanoiju februarja 2019 končal brez preboja, pri čemer je za propad pogajanj okrivila Washington. "Mislim, da so ZDA z zavrnitvijo naših predlogov zamudile zlato priložnost," je dejala.
Diplomacija med Pjongjangom in Washingtonom je od takrat zastala, Kimov režim pa je v zadnjih mesecih večkrat prezrl ameriška povabila, naj se vrne k pogajanjem. Namesto tega je Severna Koreja samo letos izvedla rekordnih 18 testnih izstrelitev raket.
Kim je medtem v petek ob koncu zasedanja, na katerem so odločali o ključnih organizacijskih vprašanjih in političnih prioritetah režima, poudaril potrebo po krepitvi nacionalnih obrambnih zmogljivosti, današnje navedbe severnokorejskih medijev povzema španska tiskovna agencija EFE.
"Trenutno varnostno okolje države je zelo resno in situacija okoli nas bi se lahko še dodatno zaostrila. To nas spodbuja k doseganju cilja krepitve nacionalnih obrambnih kapacitet, kakor hitro je mogoče," je dejal.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje