Po oznanitvi teh odstopov je slovaški konservativni premier Eduard Heger napovedal oblikovanje manjšinske vlade, poroča slovaška tiskovna agencija TASR.

Zunanji minister Ivan Korčok, minister za izobraževanje Branislav Gröhling in ministrica za pravosodje Maria Kolikova so z odstopom sledili ministru za gospodarstvo in predsedujočemu stranki SaS Richardu Suliku, ki se je umaknil s položaja konec avgusta.

Liberalci so že na začetku poletja postavili ultimat finančnemu ministru Igorju Matoviču in voditelju največje vladne stranke Olano, naj do konca avgusta odstopi, ali pa bodo zapustili koalicijo. Ultimat je sledil sporu glede 1,2 milijarde evrov vrednega svežnja, ki naj bi državljanom pomagal pri naraščajočih stroških. Sveženj je predlagal Matovič, v parlamentu pa je bil sprejet s pomočjo skrajno desnih poslancev in po skrajšanem postopku.

Sulik je takrat Matoviča obtožil "posiljevanja zakonodajnega postopka" in "sodelovanja s fašisti", kmalu zatem pa je sledil omenjeni ultimat in poznejši odstop. V največji vladni stranki so pred glasovanjem sicer ponudili Matovičev odstop, a le pod pogojem, da poslanci iz vrst SaS-a na glasovanju podprejo sveženj pomoči.

Slovaška predsednica Zuzana Čaputova je pozvala premierja k čimprejšnjemu imenovanju novih kandidatov za ministrska mesta, Hegel pa je dejal, da bo javnost z imeni kandidatov seznanil v kratkem. Pri tem je izrazil željo, da bi na izpraznjene stolčke imenoval strokovnjake, še navaja TASR.

Kot navaja avstrijska tiskovna agencija APA, bo imela vladajoča koalicija odslej 70 glasov v 150-članskem parlamentu, zaradi česar bo s težavo sprejemala novo zakonodajo in nujne ukrepe za blaženje posledic inflacije.