Ta multilateralizem temelji na neločljivi povezanosti in medsebojnem dopolnjevanju miru in varnosti ter razvoja in človekovih pravic ob spoštovanju mednarodnega prava ter ciljev in načel Ustanovne listine ZN-a, so dodali na MZZ-ju.

Slovenija kot predsedujoča Svetu EU-ja stremi k vzpostavljanju sodelovanja med temami ZN-a in štirimi vsebinskimi sklopi predsedovanja ter si prizadeva za uveljavitev skupnih prioritet EU-ja, saj lahko svetovne izzive premagamo le skupaj, so še zapisali na zunanjem ministrstvu.

Pred 76 leti je 24. oktobra začela veljati Ustanovna listina ZN-a, kar se šteje kot rojstni dan Svetovne organizacije, ki je zrasla iz pepela druge svetovne vojne z željo po oblikovanju stabilnejše svetovne ureditve na temelju pravil, človekovih pravic, mirnega reševanja sporov in mednarodnega prava.

Začelo se je s konferenco 50 držav v San Franciscu od aprila do junija leta 1945, ko so pripravili ustanovno listino, ta pa je začela veljati 24. oktobra istega leta, ko jo je ratificirala večina držav podpisnic.

Generalni sekretar ZN-a Antonio Guterres je ob prazniku v posebni poslanici sporočil, da so bili ZN pred 76 leti ustvarjeni kot nosilec upanja za svet, ki nastaja iz sence katastrofalnega spopada. Opozoril je, da svet še zdaleč ni popoln, med drugim zaradi pandemije, spopadov, lakote, revščine in podnebnih sprememb, edina pot naprej pa je solidarnost.

V Sloveniji so dan ZN tradicionalno obeležili v Slovenj Gradcu, ki nosi naziv ZN mesto glasnik miru.