Pomagali so jim tako, da so po napadu z zlonamerno izsiljevalsko opremo prejeli nazaj svoje datoteke brezplačno, so danes sporočili iz Europola.

Na portalu, ki je dostopen v 37 jezikih, tudi v slovenščini, je na voljo 121 brezplačnih orodij, ki lahko dešifrirajo 151 družin izsiljevalske programske opreme, poudarjajo v Europolu.

Ob peti obletnici zagona portala so objavili posodobitev spletne strani, ki je modernejša in prijaznejša do uporabnikov. V okviru portala se lahko uporabniki posvetujejo s Kriptošerifom, ki zdaj nudi posodobljene informacije o izsiljevalskih programih in nasvete o tem, kako preprečiti okužbo.

Glede preventivnih ukrepov uporabnikom svetujejo, da redno ustvarjajo varnostne kopije datotek in so previdni, ko klikajo na različne povezave po spletu. Med nevarnejšimi so tudi priponke v elektronskih poštah. Ob tem pa priporočajo še redno posodabljanje antivirusnih programov. Če je uporabnik že postal žrtev izsiljevalskega virusa, pa poudarjajo, da ne smejo plačati zahtevanega zneska. Zločin naj prijavijo in preverijo portal No More Ransom za orodje za dešifriranje.

Pri portalu sodeluje več kot 170 partnerjev iz javnega in zasebnega sektorja.