"V odziv na nedavne napetosti na Kosovu je Nato v zadnjih tednih operacijo Kfor okrepil z več sto rezervnimi silami, izvajamo pa tudi več patrulj na severu Kosova," je danes po koncu zasedanja obrambnih ministrov zavezništva povedal Stoltenberg. Dodatne vojake so na Kosovo poslali Združeno kraljestvo, Romunija in Bolgarija, je pojasnil.
Po besedah generalnega sekretarja gre za preudarne korake, ki Kforju omogočajo nepristransko izvajanje mandata Združenih narodov. Nato bo še naprej izvajal ta mandat, ki pa je zelo jasno opredeljen, je povedal. Dodal je, da trenutno ni razlogov, da bi ga spreminjali.
Zaradi zadnjih napetosti na severu Kosova, ko je bil v napadu na kosovsko policijo v kraju Banjska ubit en policist, v poznejših spopadih pa še trije srbski napadalci, je Prištino in Beograd pozval k odgovornemu ravnanju.
"Glavno sporočilo je, da se morata Priština in Beograd vzdržati dejanj, ki bi še bolj zaostrila razmere, in hujskaške retorike. Sodelovati pa morata tudi v dialogu pod okriljem EU-ja," je še povedal Stoltenberg. To je edini način za vzpostavitev trajnega miru na Kosovu, je dodal.
Ob tem je poudaril pomen sodelovanja med Natom in Evropsko unijo na Kosovu. "Povečana vojaška prisotnost Nata podpira diplomatske in politične napore Evropske unije," je povedal.
Dvodnevnega zasedanja v Bruslju se je udeležil tudi slovenski obrambni minister Marjan Šarec, ki je v sredo dejal, da Slovenija povečuje število vojakov na Kosovu. Po zmanjšanju pod prejšnjim vodstvom se je ministrstvo ob Šarčevem prihodu odločilo, da število povečajo na najmanj 100. Na Kosovu je trenutno okoli 90 pripadnikov Slovenske vojske.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje