Peking je medtem v odzivu sporočil, da sta tako prizadevanja Tajvana za neodvisnost ob pomoči ZDA kot uporaba Tajvana za zadrževanje Kitajske obsojena na neuspeh.
"Tajvan je prepričan, da bo nadaljeval poglabljanje sodelovanja z novo vlado, da bi se uprl avtoritarni ekspanziji ter ustvaril blaginjo in razvoj za obe državi, hkrati pa še bolj prispeval k regionalni stabilnosti in miru," je na novinarski konferenci med obiskom male pacifiške otoške države Palav izjavil Laj.
Ponovil je, da bi demokratične države morale biti bolj enotne, da bi se uprle naraščajočemu avtoritarizmu, češ da je to edini način za zagotovitev svetovne stabilnosti. Prav tako je poudaril, da Tajvan in Kitajska nista podrejena drug drugemu.
Trump je sicer med svojo kampanjo izjavil, da bi Tajvan moral plačevati ZDA za njihovo obrambo. Kritičen je bil tudi do ameriškega financiranja tajvanskih podjetij za izdelavo čipov v ZDA.
Peking je medtem v odzivu na izjave Laja sporočil, da sta tako prizadevanja Tajvana za neodvisnost ob pomoči ZDA kot uporaba Tajvana za zadrževanje Kitajske obsojena na neuspeh, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
"ZDA se morajo držati načela ene Kitajske (...) prenehati se morajo vmešavati v zadeve, povezane s Tajvanom, in v notranje zadeve Kitajske ter prenehati podpirati ali odobravati tajvanske sile za neodvisnost," je še povedal tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Lin Jian.
Laj je Palav obiskal v okviru svoje pacifiške turneje. Pred tem se je ustavil tudi na Havajih in v ameriškem Guamu. Že s samo napovedjo potovanja je Laj vznejevoljil Peking, ki v skladu s politiko ene Kitajske otok dojema kot del svojega ozemlja in ni nikoli zavrnil možnosti uporabe sile za njegovo podreditev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje