Demonstracije so izbruhnile, potem ko so voditelji EU-ja v četrtek na vrhu v Bruslju Ukrajini in Moldaviji podelili status kandidatk, Gruziji pa status pogojili z izvedbo manjkajočih prednostnih nalog.
Protestniki so na drugem shodu v tem tednu pozvali predsednika vlade Iraklija Garibašvilija k odstopu, saj menijo, da njegova vlada ni storila dovolj pri prizadevanju Gruzije za članstvo v EU, poroča nemška tiskovna agencija DPA.
Tudi organizatorji shoda so pred parlamentom pozvali k oblikovanju prehodne vlade. "Če vlada ne želi slišati volje gruzijskega ljudstva, jim bomo pokazali jezo, kot je še niso videli," je dejal eden od govornikov.
Gruzija, ki na severu meji z Rusijo, je tako kot Ukrajina in Moldavija kmalu po začetku ruske invazije v Ukrajini zaprosila za članstvo v EU-ju. A medtem ko sta Ukrajina in Moldavija že prejeli status kandidatk za članstvo, bo morala Gruzija izpolniti še nekatere manjkajoče prednostne naloge.
Poleg Ukrajine ima tudi Gruzija napete odnose z Rusijo, zlasti od vojne leta 2008, ko je Moskva separatistični ozemlji Južno Osetijo in Abhazijo priznala za neodvisni državi in na teh območjih nastavila na tisoče svojih vojakov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje