Ta je krivdo pripisala skupini Boko Haram, odgovornost za operacijo pa je prevzela Islamska država (IS).
Vdor v zapor se je zgodil v torek zvečer, le nekaj ur po za zdaj nepojasnjenem napadu iz zasede na predsedniški konvoj na severozahodu države. Prebivalci so poročali o nizu glasnih eksplozij in streljanju v okolici zapora Kuje s srednjo stopnjo varovanja, ki je od prestolnice oddaljen 40 kilometrov. V spopadih je bil ubit en varnostnik, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
"Razočaran sem nad obveščevalnim sistemom. Kako se lahko teroristi organizirajo, imajo orožje, napadejo varnostni objekt in se izmuznejo," se je v izjavi po srednem obisku zapora spraševal predsednik Muhamadu Buhari.
Odgovornost za napad so oblasti pripisale islamistični skupini Boko Haram, ki je sicer dejavna predvsem na severu in severovzhodu države, odgovornost za napad pa je prevzel IS, ki je prek propagandnega kanala Aamaq sporočila, da so njeni "borci vdrli v nigerijski vladni zapor v mestu Kuje na obrobju Abuje, potem ko so porušili njegove zidove in uspeli osvoboditi več deset zapornikov".
"Razumemo, da gre za Boko Haram, prišli so posebej po svoje sostorilce," pa je ob obisku zapora novinarjem povedal visoki uradnik nigerijskega notranjega ministrstva Shuaibu Belgore. V zaporu naj bi bilo sicer po besedah ministra za obrambo Bashirja Magashija zaprtih 64 skrajnežev, pobegniti pa je uspelo vsem.
Po navedbah tiskovnega predstavnika nigerijske kazenske službe Abubakarja Umarja so oblasti do srede zvečer ujele skoraj 600 pobeglih zapornikov, medtem ko jih na prostosti ostaja manj kot sto, še navaja AFP.
Skupina Boko Haram je leta 2015 izrekla zvestobo IS-ju, a ji jo je nato leto pozneje po sporu odrekla. Rezultat tega je bila odcepitev dela skupine in nastanek zahodnoafriške veje IS-ja (ISWAP), ki ostaja zvesta krovnemu IS-ju.
Nigerijske preobremenjene varnostne sile se ne bojujejo le proti islamističnim skupinam, temveč tudi proti raznim separatističnim milicam in kriminalnim tolpam, ki Nigerijce že vrsto let terorizirajo z napadi in množičnimi ugrabitvami za odkupnino. Prav tako so se v preteklosti v državi že dogajali napadi na zapore, nazadnje lani, ko je iz zapora Owerri v zvezni državi Imo po napadu pobegnilo več kot 1800 zapornikov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje