Tiskovna agencija AP, časopis USA Today in univerza Northeastern, ki spremljajo tragično statistiko na tem področju od leta 2006, so letos zaznali 28 množičnih umorov s 140 smrtnimi žrtvami, od tega 27 s strelnim orožjem.

Prejšnji rekord je bil s 27 množičnimi poboji postavljen lani, strokovnjaki pa ob letošnjem novem rekordu izražajo upanje, da bo tovrstnih tragičnih dogodkov v drugi polovici leta manj.

Vedno pogostejši množični strelski napadi so sicer v zadnjem času prepričali celo nekatere konservativne republikance, da bi morda morali v ZDA nekoliko zaostriti zakonodajo o posedovanju in uporabi orožja, kar sicer običajno odločno zagovarjajo.

Guverner zvezne države Tennessee Bill Lee je pred časom po enem od množičnih pobojev pozval ameriški kongres, naj sprejme zakon, ki bo onemogočil dostop do orožja tistim osebam, ki lahko škodujejo drugim ali sebi, denimo kriminalcem ali duševnim bolnikom.

Vendar tudi najbolj blagi ukrepi proti orožju v ZDA skoraj vedno naletijo na ovire, med drugim zaradi močnega orožarskega lobija.

"Stalna prizadevanja predsednika Joeja Bidna in njegove vlade na tem področju Američanom ne bodo prinesla varnosti, temveč bodo le opogumila kriminalce," je v izjavi po današnji objavi tragične statistike dejal tiskovni predstavnik Nacionalne orožarske zveze (NRA) Billy McLaughlin.

"Zato se NRA še naprej bojuje za pravico do samoobrambe. Bodite prepričani, da se ne bomo nikoli umaknili, nikoli se ne bomo opravičili za zagovarjanje pravice do samoobrambe tistih Američanov, ki spoštujejo zakone," je še dejal predstavnik najvplivnejšega orožarskega lobija v ZDA.