Ob tem so zasegli približno 3,6 milijarde ameriških dolarjev v bitcoinih, je danes sporočilo ameriško pravosodno ministrstvo.

Neimenovani heker je leta 2016 ukradel sicer skoraj 120.000 bitcoinov in jih poslal v digitalno denarnico 34-letnega Ilye Lichtensteina, ki je potem naprej prodal približno 25.000 bitcoinov.

Ostalo mu je približno 94.000 bitcoinov, ki jih je zdaj zaseglo ameriško pravosodno ministrstvo. Lichtensteinu naj bi pomagala 31-letna soproga Heather Morgan. Oba naj bi se še danes pojavila pred zveznim sodnikom v New Yorku.

Ministrstvo za pravosodje ZDA je sporočilo, da je bilo to, kar so zasegli leta 2016, vredno 71 milijonov dolarjev, glede na rast cene bitcoinov v vseh letih doslej, kljub padanju cene v zadnjih mesecih pa je vsota narasla na 3,6 milijarde dolarjev.

Namestnica pravosodnega ministra ZDA Lisa Monaco se je pohvalila, da gre za največjo zaplembo ukradenega denarja (pravega ali virtualnega) v zgodovini ministrstva. Po njenih besedah akcija dokazuje, da svet kriptovalut ni varno zavetišče za kriminalce.

"Kriminalci vedno pustijo za seboj kakšno sled in ta primer opominja, da ima FBI sredstva za spremljanje digitalnih sledi," je dejal namestnik direktorja Zveznega preiskovalnega urada (FBI) Paul Abbate.

Ministrstvo za pravosodje ZDA je pred štirimi meseci ustanovilo novo delovno skupino za boj proti kriminalu s področja kriptovalut. V njej so strokovnjaki s področja pranja denarja in računalničarji. Ta skupina naj bi bila zaslužna za povrnitev 2,3 milijona dolarjev, ki jih je plinsko podjetje Colonial plačalo hekerjem skupine REvil.