Obenem je soglasno podaljšal pooblastilo državam članicam ZN-a za prestrezanje plovil, ki prevažajo prepovedano orožje in druge predmete v Somalijo.
Države članice ZN-a lahko v somalijskih teritorialnih vodah pregledajo plovila, za katera utemeljeno domnevajo, da prevažajo prepovedane predmete, vključno z orožjem ali vojaško opremo ter sestavnimi deli improviziranih eksplozivnih naprav. Te predmete lahko potem tudi zaplenijo, podaljšanje pooblastil pa velja do konca februarja 2025.
Sankcije proti milici Al Šabab so bile sprejete leta 2014, leta 2021 jih je Varnostni svet razširil, nazadnje pa podaljšal lani.
Predstavnica Velike Britanije je v krajši razpravi, v kateri niso sodelovale vse članice Varnostnega sveta ZN-a, dejala, da je Somalija v kritičnem obdobju prehoda na področju varnosti.
"Resolucija zagotavlja stabilnost delovanja režima sankcij proti Al Šababu, moja država pa se veseli posvetovanj z zainteresiranimi stranmi o najboljši obliki režima sankcij ob trenutnem zmanjševanju števila sil ZN-a v Somaliji," je dejala.
Varnostni svet ZN-a je 30. oktobra soglasno potrdil resolucijo za podaljšanje mandata misiji ZN-a v Somaliji (Unsom) do 31. oktobra 2025, čeprav je Somalija, ki bo 1. januarja nastopila mandat nestalne članice Varnostnega sveta ZN-ja, maja letos zaprosila za končanje mandata misije.
Sprejet je bil kompromis o procesu ukinjanja misije Unsom – ki se je 1. novembra preimenoval v Misijo ZN-a za pomoč pri tranziciji v Somaliji (Untmis) – v največ dveh letih.
Po podatkih ZN-a pomoč potrebuje 6,9 milijona Somalcev, mednarodne organizacije pa za to letos potrebujejo 1,6 milijarde ameriških dolarjev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje