Podaljšanje embarga je bilo bolj ali manj tehnično vprašanje, saj resolucija, ki so jo predlagale ZDA, ne spreminja bistvene vsebine. Kljub temu pa je pomembno, da jo je Varnostni svet ZN-a potrdil soglasno, pravijo diplomatski viri.

Sankcije so podaljšane do 12. septembra prihodnje leto.

V Sudanu so aprila lani znova izbruhnili spopadi, tokrat med vojsko in paravojaškimi silami za hitro podporo (RSF), Združeni narodi pa dobivajo poročila, da obe strani z orožjem zalagajo zunanji akterji.

Mednarodna misija za ugotavljanje dejstev v Sudanu, ki jo je ustanovil Svet ZN-a za človekove pravice, je pretekli četrtek priporočila, da se obstoječi embargo na orožje v Darfurju razširi na celotni Sudan, vendar sta to onemogočili Rusija in Kitajska.

Resolucija še vedno poziva sprte strani k zaščiti civilistov in h kaznovanju odgovornih za kršitve človekovih pravic in mednarodnega humanitarnega prava.

V Sudanu so aprila lani po večmesečnih napetostih izbruhnili spopadi med vojsko pod vodstvom generala Abdela Fataha Al Burhana in paravojaškimi silami RSF-ja, ki jih vodi njegov nekdanji namestnik Mohamed Hamdan Dagalo.

Do zdaj je zaradi vojne v Sudanu umrlo najmanj 20.000 ljudi, po nekaterih ocenah tudi do 100.000, še najmanj 33.000 jih je bilo ranjenih. Vojna je sprožila tudi eno najhujših humanitarnih kriz na svetu. Zaradi sovražnosti je moral vsak peti prebivalec države s približno 50 milijoni prebivalcev zapustiti svoj dom, več kot polovica Sudancev pa se spoprijema z akutno negotovostjo preskrbe s hrano.