"Pozivam demokratične voditelje sveta, naj se pridružijo prizadevanjem predsednikov in vlad in zahtevajo, da Madurov režim dovoli registracijo Corine Yoris kot kandidatke na predsedniških volitvah," je na omrežju X zapisala Machado. Ob tem se je zahvalila državam, kot sta Kolumbija in Brazilija, ki sta se pridružili ZDA in Franciji pri izrazu zaskrbljenosti zaradi njene izključitve, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Njena Demokratična enotna platforma (PUD) je bila namreč na začetku tedna prisiljena za kandidata na volitvah registrirati skoraj neznanega kandidata, nekdanjega veleposlanika Edmunda Gonzaleza Urrutio, potem ko 80-letne Yoris ni mogla prijaviti za soočenje z Madurom, ki si bo na julijskih volitvah prizadeval za tretji mandat.
Francoski predsednik Emmanuel Macron in njegov brazilski kolega Luiz Inacio Lula da Silva sta v četrtek na skupni novinarski konferenci v Brasilii obsodila blokado kandidature Corine Yoris. "Zelo odločno obsojamo izključitev resne in verodostojne kandidatke," je dejal Macron.
Lula pa je dodal, da ni nobene pravne ali politične podlage za prepoved njene kandidature. "Maduru sem povedal, da je za vzpostavitev normalnega stanja v Venezueli najpomembneje, da se država izogne kakršnim koli težavam v volilnem procesu in da volitve potekajo na najbolj demokratičen način," je še dejal predsednik Brazilije.
Oglasili so se tudi v Washingtonu. Tiskovni predstavnik ameriškega State Departmenta je v sredo sporočil, da je izključevanje kandidatov v nasprotju s poštenimi in vključujočimi volitvami.
Kitajska je medtem v petek pozvala mednarodno skupnost, naj igra pozitivno in konstruktivno vlogo na venezuelskih volitvah, kritike volitev pa obsodila kot vpletanje v notranje zadeve Venezuele.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje