"Ko govorimo o strategiji ničelne tolerance do covida, ne mislimo, da je vzdržna glede na pojavljanje virusa zdaj in kar pričakujemo v prihodnosti," je na novinarski konferenci v Ženevi dejal prvi mož WHO-ja.

"O tem vprašanju smo se pogovarjali s kitajskimi strokovnjaki in nakazali smo, da pristop ne bo vzdržen, in glede na pojavljanje virusa mislim, da bi bil premik zelo pomemben," je pojasnil po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.

Kitajska je ob novem izbruhu epidemije covida-19 in hitrem širjenju koronavirusa uvedla stroge ukrepe v 25-milijonski metropoli Šanghaj, kjer so prebivalci že več tednov ujeti v domovih.

Tudi oblasti v prestolnici Peking so v nedeljo, da bi zajezile širjenje virusa, odredile delo od doma in zaprtje vseh nenujnih podjetij, zaradi česar je moralo ostati doma na milijone ljudi.

Kljub strogi zapori javnega življenja v Šanghaju, kjer so ukrepi povzročili ogorčenje in redko videne proteste v državi, oblasti vztrajajo pri politiki ničelne tolerance do covida.

Direktor WHO-ja za izredne razmere Michael Ryan je ob tem dejal, da je čas, da pritisnemo gumb za "ponovno nastavitev". Po njegovem mnenju morajo ukrepi za boj proti pandemiji covida-19 pokazati "dolžno spoštovanje posameznikovih in človekovih pravic", še navaja AFP.

Maria Van Kerkhove, pri WHO-ju pristojna za tehnično vodenje v odzivanju na covid-19, pa je dejala, da je po svetu nemogoče ustaviti vse prenose virusa.

"Naš cilj na svetovni ravni ni najti vseh primerov in ustaviti vse prenose. Trenutno to res ni mogoče," je dejala. "Toda kar moramo storiti, je, zmanjšati prenos, zato ker virus kroži na tako intenzivni ravni," je poudarila.