S tem je bilo v Indiji prvič doslej v enem primeru na smrt obsojenih tako veliko število ljudi, poročajo tuje tiskovne agencije.
Posebni državni tožilec Amit Patil je sporočil, da je posebno sodišče danes 38 vpletenih v napade obsodilo na smrtno kazen in 11 na dosmrtni zapor, potem ko jih je zaradi napadov 8. februarja obsodilo. Sodišče je takrat odločilo, da so krivi umora in kriminalne zarote.
Prvič pa se je v Indiji zgodilo, da so v enem primeru izrekli smrtno kazen tako velikemu številu obsojencev. Ti se sicer lahko še pritožijo na višje sodišče in potem vrhovno, nato pa zaprosijo za predsednikovo pomilostitev, poroča nemška tiskovna agencija DPA.
Z današnjim izrekom kazni se je končalo maratonsko sojenje, na katerem je bilo za napade prvotno obtoženih skoraj 80 ljudi, od katerih so jih 28 oprostili. Sojenje je trajalo več kot desetletje zaradi zapletenega indijskega pravnega sistema in postopkovnih zamud, povabili pa so tudi več kot 1100 prič, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
V usklajenih napadih 26. julija 2008 je v mestu Ahmedabad v indijski zvezni državi Gudžarat na različnih lokacijah v približno 70 minutah eksplodiralo okoli 20 bomb. Eksplodirale so na avtobusih in avtomobilih ter nato v dveh bližnjih bolnišnicah, kamor so odpeljali poškodovane.
Militantna islamistična skupina Indijski mudžahidi je v elektronskih sporočilih več medijem prevzela odgovornost za napade. Po navedbah policije so bili napadi maščevanje za smrt okoli tisoč muslimanov, ki so bili ubiti med hindujsko-muslimanskimi verskimi nemiri v Gudžaratu leta 2002. Versko nasilje je sprožilo smrt 59 hindujcev v požaru vlaka, za katerega so bili obsojeni muslimani.
V zvezni državi Gudžarat je sicer že večkrat izbruhnilo nasilje med večinskim hindujskim prebivalstvom in muslimansko manjšino.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje