Po neuradnih izidih vzporednih volitev je dozdajšnjega predsednika Aleksandra Lukašenka podprlo kar 81,5 odstotka volivcev, opozicijskega kandidata Aleksandra Milinkeviča pa le 5,7. Udeležba je bila kar 87,8-odstotna.
Privrženci opozicije so se po zaprtju volišč zbrali na trgu oktobrske revolucije in vzklikali gesla "Dolgo živi Belorusija!", ob tem pa mahali tudi z evropskimi in beloruskimi zastavami, ki jih je Lukašenko prepovedal.
Opozicija je prepričana, da so oblasti poneverile volitve, saj so bile po njenem mnenju med samim glasovanjem storjene številne nepravilnosti. Med drugim so beloruski mediji že dve uri po odprtju volišč objavili delne izide, ki so kazali na Lukašenkovo zmago. Sicer je navada, da so izidi vzporednih volitev objavljeni šele po končanem glasovanju.
K mirnim protestom po glasovanju je Milinkevič pozval pred volitvami, zato so oblasti zagrozile, da bodo imele protestnike za teroriste, in zahodne države opozorile, naj po volitvah ne pričakujejo spremembe režima, kot je bilo to po revolucijah v Gruziji in Ukrajini.
Nekaj ur pred odprtjem volišč so tako skozi središče prestolnice Minsk tovornjaki že vozili policiste in vojake. Kandidat opozicije je med glasovanjem tudi napovedal, da izidov ne bo priznal, in pozval k ponovnemu glasovanju.
Med predvolilno kampanjo so oblasti zatrle opozicijo, poostrile nadzor nad mediji in omejile prihod tujih opazovalcev, tako da trije protikandidati niso imeli večjih možnosti proti Lukašenku, ki je zmagal že v prvem krogu.
Zahod opozarja Belorusijo
ZDA in EU so Belorusiji v soboto zagrozili z novimi ukrepi, če bodo neodvisni opazovalci volitve označili za nepoštene. Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je dejal, da bo nadaljnje zatiranje opozicije še poslabšalo odnose med Brusljem in Minskom.
Po oddaji svojega glasu je Lukašenko ameriškega predsednika Georgea Busha razglasil za glavnega terorista na planetu. Dejal je, da ZDA nimajo nobenih dokazov, da bi Belorusija Iranu prodajala opremo za izdelovanje jedrskega orožja. Hkrati je zavrnil očitke o svoji pokvarjenosti. Bush je namreč Belorusijo označil za zadnjo diktaturo v Evropi.
Lukašenko zagotovil stabilnost
Lukašenko ima podporo predvsem na podeželju in med starejšimi prebivalci, saj jim je zagotovil povišanje pokojnin in redno izplačevanje le-teh, tako da so na boljšem kot drugi upokojenci v nekdanjih sovjetskih republikah. Belorusija se lahko v nasprotju z njimi pohvali tudi s stabilnostjo države in gospodarstva.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje