Prvič v zgodovini volitev v Šrilanki je bilo za določitev zmagovalca volitev potrebno drugo štetje glasov. Zmagal je marksistično usmerjeni Anura Kumara Disanajaka pred vodjo opozicije Sadžitom Premadaso.
Šrilanški volivci so 55-letnemu Disanajaki namenili dobrih 42 odstotkov glasov. Drugo mesto je s slabimi 33 odstotki glasov zasedel vodja glavne opozicijske stranke v državi, sredinske Združene moči ljudstva (SJB), Sadžit Premadas, tretji pa je bil Wickremesinghe z nekaj več kot 17-odstotno podporo, poročajo tuje tiskovne agencije.
Še pred objavo uradnih izidov je zunanji minister Ali Sabry na družbenih omrežjih Disanajako razglasil za zmagovalca. "Čeprav sem močno podpiral predsednika Ranila Vikremesingheja, so se prebivalci Šrilanke odločili in v celoti spoštujem njihov mandat za Anuro Kumaro Disanajako," je zapisal.
Po prvem štetju ni bilo zmagovalca, šrilanški volilni sistem zahteva drugo štetje preferenčnih glasov
Na sobotnih prvih predsedniških volitvah po gospodarskem zlomu in nemirih, ki so leta 2022 odnesli takratnega predsednika, nihče od kandidatov ni prejel več kot 50 odstotkov glasov, zato je bilo potrebno še drugo štetje glasov. To je prvič v zgodovini, saj je bil na vseh predsedniških volitvah od leta 1982 naprej zmagovalec znan že v prvem krogu.
V drugi krog sta se uvrstila vodja marksistične Ljudske osvobodilne fronte (JVP) Disanajaka, ki je prejel 42,3 odstotka glasov, in vodja glavne opozicijske stranke (SJB) Premadasa na drugem mestu z 32,7 odstotka glasov.
Kot poroča BBC, je volilna komisija zdaj preštela še drugo in tretjo izbiro volivcev za predsednika, saj so morali volivci na glasovnici označiti do tri kandidate po prednostnem vrstnem redu. Na glasovnicah izločenih kandidatov so preverili, ali sta prva dva kandidata dobila drugi ali tretji preferenčni glas.
Dosedanji predsednik Ranil Vickremesinghe, ki je vodenje močno zadolžene države prevzel leta 2022 in si pripisuje zasluge za stabilizacijo gospodarstva, je s 17 odstotki glasov zasedel tretje mesto.
Sobotne volitve so bile sicer prve po protestih zaradi gospodarske krize v državi, ki so julija 2022 pospešili odhod tedanjega predsednika Gotabaje Rajapakse. Po njegovem odstopu je bil na predsedniški položaj imenovan Vickremesinghe, ki mu je po nemirih uspelo znova vzpostaviti red. Zaradi krize so nato sprejeli tudi nepriljubljeni varčevalni načrt Mednarodnega denarnega sklada (IMF).
"Vstaja še ni končana"
"Izid volitev jasno kaže, da vstaja, ki smo ji bili priča leta 2022, še ni končana," je dejal politolog Pradeep Peiris z Univerze v Colombu. "Ljudje so glasovali v skladu s težnjami po drugačnih političnih praksah in političnih institucijah. AKD (kot je znan Disanajaka) odraža te težnje in ljudje so se združili okoli njega," je pojasnil.
55-letni Disanajaka se je predstavljal kot kandidat sprememb za tiste, ki so jih najbolj prizadeli varčevalni ukrepi, ki jih je morala država sprejeti v zameno za 2,9 milijarde dolarjev vreden reševalni posojilni sveženj Mednarodnega denarnega sklada.
Tuje vlagatelje je vznemiril z manifestom, v katerem se je zavezal k znižanju davkov, kar bi lahko vplivalo na fiskalne cilje IMF-a in prestrukturiranje dolga 25 milijard dolarjev. Toda med predvolilno kampanjo je zavzel spravljivejši pristop, ko je obljubil, da bodo vse spremembe izvedene po posvetovanju z IMF-om in da je zavezan zagotavljanju odplačila dolga.
Premadasa pa je sin nekdanjega predsednika Ranasingheja Premadase, ki so ga leta 1993 umorili tamilski gverilci, je nekdanji tesen prijatelj Vickremesingheja, od katerega se je distanciral z obtožbami na račun njegovega avtoritarnega vodenja. V predvolilni kampanji je obljubljal tako boj proti korupciji kot tudi, da bo zagotovil preglednost državnih naročil.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje