Je pa Putin povedal, da Cipras med pogovori ni zaprosil za finančno pomoč, da pa je kako posojilo možno, zlasti ob morebitnih večjih skupnih infrastrukturnih projektih v Grčiji, je še dejal ruski predsednik in nakazal na interes investiranja v Grčijo.
Pri tem je Putin izpostavil predvsem načrte za gradnjo novega plinovoda skozi Turčijo, ki naj bi nadomestil odpovedani projekt Južni tok, pri čemer bi Grčija postala najpomembnejša tranzitna država v EU. S tem pa bi po njegovih besedah Grčija postala tudi "geopolitični akter" v regiji.
Pred srečanjem Ciprasa in Putina so se sicer pojavljale špekulacije, da bi morda močno zadolžena Grčija zaprosila Rusijo za finančno pomoč in na ta način gradila novo zavezništvo, ki bi načelo tudi enotno fronto Evropske unije s sankcijami proti Rusiji zaradi vpletenosti v ukrajinsko krizo. A to se, kot je povedal Putin, ni zgodilo.
Sta se pa oba zavzela za konec sankcij. "Da bi izšli iz te velike krize, bi morali opustiti ta začaran krog sankcij," je dejal Cipras. Putin pa je menil, da bi bila najboljša rešitev krize "konec celotne vojne s sankcijami" in da je Rusija pripravljena na sodelovanje s celotno Evropo.
Kot je dejal Putin, se je blagovna menjava med državama lani v primerjavi z letom poprej zmanjšala za 40 odstotkov, vzrok za to pa so sankcije EU-ja proti Rusiji zaradi ukrajinske krize. Cipras je v preteklosti sankcije že kritiziral kot neučinkovite.
Rusija je kot odgovor na sankcije uvedla prepoved uvoza prehrambnih izdelkov, kar je bilo posebno boleče prav za Grčijo. Putin je zdaj nakazal, da bi lahko Moskva spet dovolila uvoz grških kmetijskih pridelkov, kot so breskve, jagode, ribe in mlečni izdelki.
Putin je v luči pravoslavne velike noči ob koncu tedna še dejal, da imata Rusija in Grčija skupne duhovne korenine.
Skupni boj proti fašistom
Cipras, ki se bo na svojem obisku sešel še z ruskim premierjem Dmitrijem Medvedjevom, je pred srečanjem s Putinom položil venec na grob neznanega vojaka. V pogovoru za ruske medije pa je spomnil na skupen boj Rusov in Grkov proti fašistom v drugi svetovni vojni.
Obisk Ciprasa v Moskvi je v evropskih vrstah sprožil strahove, da bi lahko Atene, ki nujno potrebujejo pomoč za plačilo ogromnih dolgov in so trenutno sredi pogajanj z EU-jem in IMF-om, vzpostavile novo zavezništvo z Rusijo. O tem sicer pred obiskom ne v Atenah ne v Moskvi ni bilo govora.
Predsednik Evropskega parlamenta Martin Schulz je glede Ciprasovega obiska dejal, da Cipras med obiskom ne bi smel odstopiti od stališča EU-ja glede sankcij. "Grčija zahteva in dobiva veliko solidarnosti od Evropske unije. Zato lahko Grčijo pozivamo k solidarnosti in k temu, da se ta ne konča enostransko z umikom iz naših skupnih interesov," je dejal Schulz.
Grški finančni minister Janis Varufakis je v ponedeljkovem pogovoru za časnik Naftemboriki poudaril, da je treba grško krizo rešiti v okviru evropske družine in EU-ja, odnosi z državami zunaj EU-ja pa so popolnoma druga stvar. Tudi v Kremlju pred obiskom niso želeli podpihovati ugibanj o ruski pomoči Grčiji.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje