Štiri milijarde evrov vreden naftovod, ki bo speljan pod Baltskim morjem, naj bi od leta 2010 zagotavljal polovico plina, ki ga potrebuje Nemčija.
Večinski delež v projektu bo prevzel ruski energijski gigant Gazprom, 49 odstotkov pa bosta prispevali nemški podjetji E.ON in BASF.
Poljska in baltske države, ki z Rusijo v zadnjih mesecih nimajo najboljših odnosov, so že izrazile nasprotovanje projektu, saj bodo izgubile zaslužek. Plin, ki bo v zahodno Evropo prihajal pod morjem, zdaj prečka njihova ozemlja. Bojijo se tudi, da bi v kriznih časih lahko ostale brez ruskega plina.
Prikrita podpora Schröderju?
Čeprav naj bi bil enodnevni obisk Putina v Nemčiji predvsem gospodarske narave, pa se Putin v državi mudi le dober teden pred volitvami, zato mnogi menijo, da je prišel na ta način izkazati podporo prijatelju Schröderju. Ruski predsednik je sicer dejal, da bodo odnosi med državama ne glede na izid volitev ostali dobri.
Putin se je sestal tudi s kandidatko opozicije za kanclerski položaj Angelo Merkel, ki je bila v preteklosti že kritična do Rusije.
Nemška opozicija je do Putina precej kritična, saj zahteva tudi pogovor o varovanju človekovih pravic in o spornemu sodnemu procesu proti Mihailu Hodorkovskemu. Kancler vztraja, da je Putin mož demokratičnih načel.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje