"Ugotovljeno je bilo, da je letalo sestrelil ameriški sistem Patriot – to je potrdila strokovna preiskava," je dejal Putin. Po njegovih besedah Rusija uradno zahteva mednarodno preiskavo nesreče.
"Vztrajamo, da se opravi mednarodna preiskava. Nobena mednarodna organizacija tega ne želi storiti," je zatrdil Putin.
Moskva trdi, da je transportno letalo Il-76, ki je bilo na poti na izmenjavo ujetnikov, sestrelila Ukrajina, vendar ta ni ne potrdila ne zanikala, da bi ga sestrelile njene sile. Kijev je sporočil, da Moskva ni predložila dokazov, da je bilo na krovu letala 65 ujetih ukrajinskih vojakov.
Kijev trdi, da Rusija ne želi izročiti trupel ujetnikov, ki naj bi umrli v nesreči letala
"Za zdaj lahko le analiziramo izjavo Rusije, da so bili na letalu naši zaporniki. Trenutno pa ne kažejo nobene pripravljenosti, da bi prenesli trupla na ukrajinsko stran," je po poročanju radijske postaje Suspilne sporočil tiskovni predstavnik Andrij Jusov.
Ruski državni preiskovalni odbor je prejšnji teden sporočil, da izvaja gensko preiskavo ostankov teles. Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je v petek dejal, da nima informacij, kaj se bo zgodilo s posmrtnimi ostanki in ali bodo izročeni Ukrajini.
Preiskovalni odbor je objavil posnetke z mesta nesreče, na katerih je bilo videti le eno truplo in ostanke oblačil.
Ukrajinski komisar za človekove pravice Dmitro Lubinec je prejšnji teden povedal, da je neuradni seznam žrtev vojnih ujetnikov, ki je po nesreči krožil v ruskih medijih, vključeval tudi vojake, ki so se že vrnili v prejšnji izmenjavi.
Prva izmenjava po nesreči letala Il-76
Rusija in Ukrajina sta danes opravili še eno izmenjavo ujetnikov, čeprav so bile nadaljnje izmenjave zaradi nesreče letala pod vprašajem.
Državi sta si prek posrednikov redno izmenjevali ujetnike od začetka vojne pred skoraj dvema letoma, čeprav mirovni dogovori ne potekajo od prvih mesecev vojne.
Rusko obrambno ministrstvo je sporočilo, da je vsaka stran izmenjala 196 vojakov, medtem ko Ukrajina trdi, da je prejela 207 ljudi.
Rusko obrambno ministrstvo je po navedbah državne tiskovne agencije RIA sporočilo, da so pri izmenjavi posredovali Združeni arabski emirati (ZAE), in dodalo, da bo vojake poslalo na zdravljenje v Moskvo.
"31. januarja je bilo kot rezultat pogajanj z ozemlja, ki ga nadzoruje režim v Kijevu, vrnjenih 195 ruskih vojakov, ki so bili v ujetništvu v smrtni nevarnosti. V zameno je bilo izročeno natanko 195 vojakov ukrajinskih vojaških sil," je navedlo rusko obrambno ministrstvo.
Vladimir Putin je dejal, da bo Moskva nadaljevala izmenjave in da je enako namero izkazal tudi Kijev.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je pozdravil izmenjavo. "Naši ljudje so se vrnili," je sporočil na družbenem omrežju X. "207 jih je. Ne glede na vse smo jih vrnili domov."
Ukrajinski državni organ, pristojen za vojne ujetnike, je sporočil, da so se ob 50. izmenjavi domov vrnili vojaki, ki so sodelovali pri obrambi mest Mariupolj in Herson, ter tudi nekateri, ki jih je Rusija zajela na Kačjem otoku v Črnem morju.
Urad je še dodal, da so bili med vrnjenimi Ukrajinci tudi marinci in vojaški zdravniki, 36 ujetnikov pa je bilo ranjenih ali hudo bolnih.
Zadnjo in največjo izmenjavo so izpeljali 3. januarja, ko je bilo ob posredovanju ZAE izmenjanih 478 ujetnikov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje